| Michiiiiiiiiii a întrebat:

Buna!
Am mare nevoie de ajutor.
Am un animalut, mai exact un cocos, de cateva saptamani I s-a umflat piciorul, in partea de jos chiar la degete.
L-am facut cu crema de galbenele si cu Triderm, "talpa" nu mai e atat de umflata, e normala. Insa toata umflatura s-a dus in degetul mare(cel mai lung deget), e extrem de umflat. Am luat o crema pentru umflaturi de la farmacie iar farmacista mi-a explicat ca pentru infectie am nevoie de antibiotic dar eram pur convinsa ca nu este o infectie.
Azi am avut oroarea sa descopar ca e mult mai tare pielea, e rosie si curgea putin sange. Pesemne ca s-a agravat.
Exista vreo crema cu antibiotic? Daca da, care?
Vizita la veterinar nu m-ar ajuta. M-as trezi cu un "nu prea mai ai ce sa ii faci, ar trebui sa il tai."
Va multumesc frumos.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Luizaaa a răspuns:

Pai cu siguranță este o infecție, iar daca nu îl duci la veterinar să-ți recomande antibiotice nu ai ce face. Dacă nu este vorba de boală, ceva grav nu are de ce să-ți spună că nu mai are șanse. Deci, mergi cu el la veterinar și daca de poate, cat mai repede sa nu se agraveze. Sănătate!