| JajaAliensHere a întrebat:

Am mare nevoie de ajutor, de un sfat bun.
Nici nu stiu cum sa incep si nici daca am ales categoria potrivita, dar am o mare problema, asa ca am sa incerc sa fiu cat mai scurta si la obiect.
De aproape 3 ani ma confrunt cu tot felul de probleme de sanatate din cauza unei intoxicatii cu mercur de care nu stiu cum sa mai scap. In momentul de fata iau Glutation si Biozeolith, insa nu ma pot vindeca cu atat, ci doar sa-mi mai amelioreze boala.
Problema e ca la sfarsitul anului 2010 a trebuit sa intrerup scoala pe motiv medical, pentru ca pur si simplu nu mai puteam face fata la ore din cauza bolii, iar de atunci am intrupt legatura cu majoritatea prietenilor, in afara de 2 mai apropiati. Am ajuns sa fiu o persoana stresata, trista si cand mai ies pe-afara am o expresie morocanoasa pe fata, de toti au inceput sa se uite ciudat la privirea mea.
Peste o saptamana urmeaza si ziua mea de nastere si n-am chef de nimic. Ideea e ca intoxicatia cu mercur mi-a distrus viata. Nu vreau sa-mi recomandati vreun psiholog sau alte cele, ci un sfat bun, ceva care sa ma faca sa gandesc pozitiv si in cel mai bun caz, sa-mi recomandati vreun medic sau terapeut care m-ar putea vindeca.
Mentionez ca sunt fata si am aproape 17 ani.
P.S. Scuzati eventualele greseli gramaticale, dar am scris in fuga. Promit funda pentru cel mai bun raspuns happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Cum ai reusit sa faci o intoxicatie cu mercur?
Oricum, acum vei stii exact care din asa zisii prieteni erau cu adevarat prieteni, si care stateau cu tine din diverse interesewinking
Am 22 de ani, insa am trecut prin foarte multe in viata asta (nu stiu exact ce-am facut in vietile anterioare) laughing
Tot ce pot sa-ti zic este ca, am ajuns la concluzia ca mai bine ai 2 prieteni (si aia adevarati) decat sa fii inconjurata de oameni falsi care iti tin companie atata vreme cat au si ei ce obtine (si divertismentul este un folos, sa stii). Normal, depinde si ce fel de om esti TU.

| JajaAliensHere explică (pentru IMC90):

O vecina mi-a pus mercur in mancare. E o poveste lunga...
Referitor la prieteni, nu sunt atat de afectata de asta, doar ca am momente in care ma simt singura si atunci cand simt nevoia sa ma descarc, nu prea am cu cine schimba o vorba.
In fine, nu vreau sa dramatizez laughing

| IMC90 a răspuns (pentru JajaAliensHere):

Presupun ca acum vecina ta infunda puscaria, nu? happy Asa ar fi normal pentru tentativa de omorwinking

| JajaAliensHere explică (pentru IMC90):

Asa ar fi normal, doar ca din moment ce nu am putut dovedi, n-am avut cum s-o dau pe mana politiei.

| amadela a răspuns (pentru JajaAliensHere):

De ce nu vorbesti cu mama ta? nu dramatizezi, e normal. prin ce treci, din cand in cand trebuie sa te descarci cuiva, doar nu esti de fier.

| mami a răspuns:

Un psiholog bun este si TPU, aici gasesti persoane cu care poti conversa si nu te mai simti asa singura
si daca simti ca ati cade tavanul pe cap, iesi la plimbare si zambeste, gandeste la lucruri frumoase
ai incercat chelatoterapia?
cauta pe google si citeste acolo mai multe despre intoxicatzia cu mercur

| anacolda a răspuns:

Dar la un medic ai fost? Cum ai stabilit ca esti intoxicata cu mercur? Din cate stiu eu, mercurul este mortal, chiar in doze foarte mici. Cel mai sigur este sa incerci sa-ti faci analizele, si vei vedea ce ai. Apoi vei incepe o cura de dezintoxicare, daca este cazul. Depresia poate fi cauzata de alti factori: alimentatie gresita, lispa de minerale din organism, probleme hormonale, s.a. Pentru inceput ia niste ceai de menta si vezi cum te simti.
http://vindecarenaturista.blogspot.ro/

| JajaAliensHere explică (pentru anacolda):

Da, evident ca am facut analize.

| anacolda a răspuns (pentru JajaAliensHere):

O cura de dezintoxicare cu multe legume si fructe, curatarea ficatului cu ulei de masline virgin si anghinare. Sa bei multa apa, dar fara a neglija sa te alimentezi cum trebuie. Daca ai inspirat vapori de mercur ar trebui si ceva care sa curete plamanii. Ai putea sa incepi cu plamanarica si lumanarica si nalba putina din cand in cand. Si sa bei ceai de soc care este un puternic depurativ. Restul plantelor sa le iei sub forma de pudra inainte de masa, cate jumatate de lingurita din fiecare. La 17 ani organismul se va curata, dar sa ai grija la ce mananci, ca ficatul sa se regenereze. evita alcoolul si prajelile si carnea de porc. Si nu sucuri din comert, numai facute in casa.
Un medic naturist ti-ar fi mai bun decat sa te indopi cu medicamente care ataca ficatul.

| petriinna a răspuns:

Si verisoara mea a fost intoxicata cu mercur(ei i-a pus cineva in bautura ) ...era mult mai grav ca tine, era sa moara, si a scapat complet, fara pastile, fara nimic ducandu-se la o baba care stia descantece si chestii de genu (P.S baba era credincioasa, lucra cu icoane si din astea )! Acuma na, nu sariti in capul meu...dar, faptul ca era sa moara si s-a vindecat complet mi se pare lucru mare!winking

| donnie112 a răspuns:

Pfff, imi pare rau pentru tine, te felicit ca ai cerut ajutorul. singurul sfat pe care ti-l pot da e acela sa fi tare si sa sa incerci sa treci peste, sisa te gandesti ca au fost multe cazuri si s-a incheiat cu bine.
sper sa te faci bine si sa incerci sa te simti bine de ziua ta!

| Laviiixd a răspuns:

Eu iti pot spune doar atat. fii tare, daca prietenii tin la tine nu te vor uita. happy
Fii fericita, e ziua ta, invita-ti prietenii, distreaza-te sau macar incearca. happy
Nu ii lua in seama pe cei care se uita urat la tine. oh go on Ei nu stiu prin ce treci...
Bafta in continuare. big hug

| JajaAliensHere explică (pentru Laviiixd):

Multumesc! happy

| Laviiixd a răspuns (pentru JajaAliensHere):

Anytime! happy

| amadela a răspuns:

Trebuie sa incerci la mai multi medici. Sistemul din Romania nu este foarte stralucit, asa ca nu asculta parerea doar unui singur medic. Iar referitor la gandirea ta, trebuie sa fi pozitiva si sa te gandesti ca vei fi bine, si asa va fi! Trebuie sa ai putina speranta si sa gandesti mereu ca totul are o rezolvare. Multa sanatate si bafta!:*

| amadela a răspuns:

Trebuie sa gandesti pozitiv si sa crezi in tine! Gandeste-te ca totul va fi bine si incearca sa ceri parerea la cat mai multi doctori. Iar referitor la prietenii tai. aia nu erau prieteni daca au facu ceea ce ai facut. Tot raul spre bine..prin asta ti-ai dat seama cine iti este aproape. Trebuie sa fi tare! Multa sanatate si bafta :*

| JajaAliensHere explică (pentru amadela):

Merci! happy Am fost la multi medici, atat din Buzau, cat si din Bucuresti, insa nu au prea avut ce-mi face. Momentan merg la un bioenergetician, care mi-a mai ameliorat din simptome, insa mi-au ramas problemele cardiace, renale si mai nou, au inceput sa-mi pice genele si parul. sad

| amadela a răspuns (pentru JajaAliensHere):

Pfooasad imi pare rau. nu stiu ce sa zic. Sper sa te faci cat mai repede bine, sa gasesti medicul potrivit.