| anonim_4396 a întrebat:

Am mostenit parul foarte gras al tatalui meu,deci nu ajuta daca-mi imbunatatesc dieta,folosesc un anumit sampon, etc.Mai multe persoane au spus ca singura modalitate ca eu sa nu mai am parul asa de uleios ar fi sa mi-l vopsesccum ca l-ar usca, insa mie imi place culoarea mea natural si nu prea as vrea.Saca apelez la permanent, ar avea un efect asemanator? Merci.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Incearca ca in apa de clatit sa pui o lingura de bicarbonat de sodiu alimentar, o sa se ingrase ceva mai incet si va avea si volum.
Daca te speli prea des, ingrasarea parului se amplifica, sfatul meu este sa te adresezi unui medic dermatolog pentru a alege pentru tine un tratament adecvat.
Seboreea poate fi si o dereglare de natura hormonala.
Succes si multa sanatate.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vezi mai multe sfaturi aici, http://www.lyla.ro/tunsori/
Pa, pa.

| Trynda a răspuns:

Nu te vopsi. Foloseste Clear. Parul uleios nu e un chin, e chiar mai sanatos. Uleiurile alea nu sunt un "jeg", ele mentin parul sanatos. Acum mii de ani inainte de Hristos nu existau sampoane si oamenii aveau parul perfect sanatos. Si dieta e importanta. Parul lung necesita mult calciu. Deci laptic si cereale big grinhee hee. Nu te vopsi, iti strici parul asa. Nu e nicio culoare ca cea naturala.

| JulyStorm a răspuns:

Poti incerca sa folosesti si un sampon uscat, in momentul in care incepe sa se ingrase. happy

| 현주 a răspuns:

Persoanele cu părul gras sunt mai ok.Adică "uleiul" acela protejeaza scalpul.

| cila1995 a răspuns:

Adreseazat ela un medic cred ca gaseste el solutia