| Malvina24 a întrebat:

Ce pot sa fac sa nu mai am parul asa gras! Are un aspect uleios, nu-mi place deloc, si tenul meu e la fel! Folosesc sampon head&sholders, iar pentru ten clerasilk dar nu prea are efect(ma mai spal pe fata si cu sapun nivea si are rezultate)Voi ce faceti fetelor(care sunteti in situatia mea)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| silver19 a răspuns:

Samponul head&sholders e de vina, foloseste altul, schimba-le mai des, incearca garnier e mult mai bun si cand te speli nu o face cu apa fierbinte(cea mai mare greseala) mai potrivita fiindca scalpul este ffff sensibil.

13 răspunsuri:
| yumeee a răspuns:

Pentru păr nu te pot ajuta. am aceeaşi problemă.
pentru faţă, eu folosesc de la Elmiplant, crema anti-sebum, e genială. Nu mai luceşte faţa de la prima aplicare. E ieftină, în jur de 10 lei.

| MidnightLady a răspuns:

Singura solutie este sa-ti speli parul atunci cand e nevoie, adica la maxim 3 zile in cazul tau. Nu exista sampoane "minune", am si eu aceasta problema si am incercat multe metode. Marca samponului sau a balsamului nu are o importanta f mare, alege doar cele specifice tipului tau de par. La fel si pentru ten, igiena riguroasa si produse specifice tenului gras.

| ☆ Danny☆ a răspuns:

Pai si mie mi se ingrasa repede parul.Scopul este sa nu il perii foarte des(daca faci asta)eu il periam cam de 15 ori pe zi.Sau dupa ce faci baie la cap da l cu balsam clatestete si usucal. Dimineata fa-ti codite sau prindel la spate(coada de cal) pentru ca asa va fi mult mai "protejat" de praf sau altele. Iar pentru ten foloseste crema hidratanta.Sapunul de care ziceai este foarte bun! Si mama are si il mai folosesc si eu.Succes!

| BabyPink a răspuns:

Da şi eu folosesc Head&Shoulders şampon şi balsam şi în 2-3 zile se îngraşă. Mai ales că eu tot pun mâna prin părul meu:d.

| kukubau a răspuns:

Head&Shoulders =sampon urzica din pct de vedere uleios laughing
periat-ul n-are nici o treaba cu asta, iar personal din greseala m-am spalat cu detergent de vase lichid laughing, radeti cat vreti dar 2 saptamani nu am mai avut par gras si nici matreata laughing

| myworldis5784 a răspuns:

Pe fata solutii de la Avon pe par sampon de la Tianshy!
mie mia ajutat

| Mihaiii a răspuns:

Spalate de 3 ori pe saptamana, sau chiar si mai rar! Nu te spala in niciun caz in fiecare zii! In fiecare zii spala-te doar cu apa, fara sampon, sapun etc. Si nu folosi spuma, fixativ, produse pentru. par, vopsea etc. Astea nu duc decat la caderea parului, ingrasarea celui care a ramas, pierderea culorii...

| NoNameToday a răspuns:

Ma dau cu ulei de masline pe par la fiecare spalare, stau 30 de min dupa care ma spal pe cap.Si nu se mai ingrasa asa de repede.Am auzit ca este buna si mierea, am facut si asa, dar mirosea atat de bine incat imi venea sa stau numai cu parul in gura, asa ca nu iti recomandlaughing. Iar cu tenul, la fel.Si al meu are un aspect gras in zona T, m-am dat si eu cu produse de la avon si nu au avut nici un efect asa ca momentan nu ma mai dau cu nimic, nu am ce sa ii fac, plus ca daca ma dau cu produsele alea imi apar cosuri.Prefer sa ma dau cu un fond de ten bun si gata.Ma rog, aproape gata.big grin.Si hai sa iti zic ceva, dimineata sa te speli pe fata doar cu apa rece, nu te da cu sapun pentru ca iti usuca pielea iar dupa cateva ore ti-o face sa devina ca si cum ai bagat fata in uleibig grin

| iulian2260 a răspuns:

Incearca sapun natural(ca cel de casa) in gasesti prin cora pantelimon. e un stand cu tot feluri de sapunuri si basamuri pentru baie. mai scump dar merita.sau daca ai drum prin grecia poti cumpara sapun care e facut cu ulei de masline dar nu e asa parfumat.

| nimenialtu_4198 a răspuns:

Am aceiasi problema, parul si tenul gras.Ma spal pe cap la 2 zile cu apa fierbinte, samponul il schimb mai mereu.La cat am parul de gras daca nu il spal cu apa fierbinte simt ca mi-a turnat cineva ulei in cap.Tenul...trebuie sa ma spal de vreo 3 ori pe zi cu dove.Aceiasi problema cu apa. Gresesc?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ten poti sa folosesti Zineryt (e foarte bun gasesti la orice farmacie, insa nu ajuta la indepartarea punctelor negre) iar pentru par am mai auzit de o solutie cu frunze de menta (un pumn) fierte in 1 pahar jumatate de apa pentru 20 de min si turnat peste samponul pe care il folosesti. Succes sper sa te ajute!

| Oana_7312 a răspuns:

Si parul mea se ingrasa foarte repede asa ca cineva mi-a spus sa ma spal pe cap cat mai rar.cam la o saptamana.si daca vrei un par lucios si fain foloseste samponul elseve si pentru ten ai putea sa iei in considerare sfatul:nu folosii creme de la magzine ci de la farmacie e mai sigur. sper ca ti-am fost de folos; xoxo

| Oana_7312 a răspuns:

Ingrijirea parului gras
Primul pas spre reducerea activitatii glandelor sebacee este spalarea la un interval de 4-5 zile. Va trebui sa suporti sentimentul de "par murdar" pentru cateva saptamani, dar efortul iti va fi rasplatit. Trebuie folosit un sampon destinat prevenirii ingrasarii parului iar balsamul se da exclusiv pe varfuri. Insa exista avantajul ca poti folosi uscatorul de par in orice situatie, fara sa-ti faci griji despre consecintele acestuia.