| Lenoi3 a întrebat:

Buna happyAm nevoie de ajtor..am o tuse de 2 saptamini beau medicamente usoare dar nu imi trecesadce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce medicamente iei şi dacă ţi-au fost prescrise de medic!

În PRIMUL rând, îţi recomand un control la medicul de familie!

Ca tratament adjuvant cu diferite "leacuri băbeşti", se pot folosi : miere FĂRĂ lămâie ( deoarece lămâia IRITĂ gâtul ), eventual miere cu propolis, ceai cald ( nu fierbinte ).

Pentru tuse se poate folosi ceai de soc îndulcit cu miere de albine, sau ceai de ceapă + jumătăţi de nucă.
Vezi şi alte remedii pentru tuse la linkul :
http://sanatate.bzi.ro/remediu-cu-usturoi-si-miere-pentru-tuse-seaca-6822
http://www.tonica.ro/......-tuse.html

Seara, înainte de culcare se înghite treptat 1 lingură de miere ( preferabil cu propolis ), încet pentru ca să se ungă bine gâtul/pieptul şi NU mai bei/mănânci nimic după aceea.

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu doar med homeopate de mai bine de 10 ani garantez ca sunt foarte bune

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Sa mergi la medic, nu se poatre sa nu-ti treaca tusa asta.
Sirop sau ceai din muguri de pin.
Te pup!

| MisFit20 a răspuns:

Lasa tigarile.

| lumy4u a răspuns:

I-ati sirop de muguri de pin! inghiti o lingura fara apa, e dulce, ca mierea, de 2 ori pe zi, o sa vezi rezultate de la prima lingura.e minunat! crede-ma, mi-a trecut cea mai rea tuse cu ala! oricum, mergi si sa vezi un medic! multa sanatate

| zHeArTz a răspuns:

O lingurta de miere dimineata si una seara timp de o saptamana.

| Ruxy5 a răspuns:

Incearca galbenusul de la ou sa il bati cu lapte si zahar si dupa bea. Sper ca te-am ajutat.

| CatalinPTM a răspuns:

Fa-ti ceai de tei si bea zeama de lamaie

| Lenoi3 explică:

Nu fumezsad