| Denis131 a întrebat:

Am o tuse groaznica si am nevoie de niste medicamente care sa nu mai tusesc.Am tusit si in somn. Fundahappy.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În PRIMUL rând, îţi recomand un control la medicul de familie!

Ca tratament adjuvant cu diferite "leacuri băbeşti", se pot folosi : gargara cu apă sărată ( o faci de câteva ori pe zi, se dizolvă o lingură rasă de sare mare la 200 ml apă ), comprese cu cartofi răzăliţi sau cu sare caldă ( se pun pe piept sau pe gât ), miere FĂRĂ lămâie ( deoarece lămâia IRITĂ gâtul ), eventual miere cu propolis, ceai cald ( nu fierbinte ), consumă mâncare uşor mestecabilă/înghiţibilă ( evită "uscăturile" ), preferabil ciorbe/supe, etc. ), Propolis spray ( se găseşte la magazine apicole ),...

Seara, înainte de culcare se înghite treptat 1 lingură de miere ( preferabil cu propolis ), încet pentru ca să se ungă bine gâtul şi NU mai bei/mănânci nimic după aceea.

Pentru tuse se poate folosi ceai de soc îndulcit cu miere de albine, sau ceai de ceapă + jumătăţi de nucă.
Vezi şi alte remedii pentru tuse la linkul :
http://sanatate.bzi.ro/remediu-cu-usturoi-si-miere-pentru-tuse-seaca-6822
http://www.tonica.ro/......-tuse.html

Toate cele bune.

5 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

Pune intr-o tigaie 10 linguri de sare gronjoasa, incalzeste-o bine, si apoi rastoarna sarea intr-un saculet de panza. Legi saculetul la capat, si apoi il pui pe piept. Sarea trebuie sa fie cat de fierbinte suporti, nu sa-ti arzi pielea!
Se tine saculetul pe piept, pâna se raceste sarea, iar procedeul asta il repeti de vreo trei ori pe zi; ultima oara pui seara, inainte de culcare.
La fel de bine, poti sa bei lapte fiebinte, amestecat cu un ou batut si o lingura de miere; tot cam de trei ori pe zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Cateva lingurite de miere si va trece.
Ceaiuri caldute cu lamaie, mergi si la medic.
Te pup!

| bogdanrvd a răspuns:

De preferat este sa mergi la medicul de familie.

| Vladutz_Vlad_1989 a răspuns:

Eu personal cand sunt racit si tusesc nu iau deloc medicamente. Iau cateva linguri de miere si imi trece! Sper ca te-am ajutat!