| Anonim007X a întrebat:

Am nevoie de ajutor, vreau sa slabesc 5-6 kg in 3 saptamani. E urgent! VA rog ajutati-ma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Bibuşca a răspuns:

Hei!
Sa sti ca nu vei slabi asa dintr-o data! Ai nevoie de timp si de rabdare. Deci...Mic dejun
- o cana cu lapte si fulgi de cereale (nu musli) sau
- doua felii de paine prajita cu unt;
- apa plata sau ceai.

Gustarea de dimineata
- o banana sau
- o cescuta de orez cu lapte sau
- un sandvis cu branza si unt.

Pranzul
- o jumatate de conserva de ton, un cartof fiert, pasat, cu lapte sau
- 100 gr. macrou sau cod fiert, un cartof si o lingurita de maioneza sau
- doi cartofi copti, cu branza de vaci.

Gustarea de dupa-amiaza
- un iaurt mic (nu cu fructe) sau
- doua felii de paine prajita, cu o lingurita de dulceata;
- o cescuta de orez cu lapte.

Cina (nu dupa ora 19:00)
- peste (macrou, cod) fiert sau la gratar, doi cartofi fierti sau
- un piept de pui la gratar, doi morcovi fierti sau 100 gr. mazare.

Gustarea de seara
- o cescuta de orez cu lapte sau
- spuma de fructe dintr-o banana, visine, capsuni sau
- o cana cu lapte.

Cateva ponturi care vor echivala cu cate 1 kilogram in minus pe saptamana:
- goleste frigiderul de tot ceea ce te-ar putea tenta;
- nu spune ca tii regim decat persoanelor care stii ca te-ar putea sprijini in incercarea ta;
- inainte de a merge la cumparaturi fa o lista cu cele necesare, altfel vei fi tentata sa cumperi tot ce intalnesti in cale;
- nu consuma in aceste 5 zile alte fructe decat cele prescrise (banana, visine, capsuni);
- incearca sa nu depasesti 75 grame unt in acest timp;
- nu sari niciodata peste micul dejun;
- bea cat mai multa apa.
Se numeste "Reteta Fulger"este foarte eficienta dar nu uita ca dupa fiecare masa sa faci miscare si sa mananci putin si des!

| Afdsa a răspuns:

Abdomene(50-60 pe zi şi dimineaţa şi seara),genoflexiuni(la fel ca la abdomene,cu cât mai multe cu atât mai bine),alergi constant,bei mulţi litri de apă/zi,sport minim 1 oră/zi,reduci din mâncăruri,consumi mai multe fructe şi legume.Uite un fel de program de alimentaţie pe care îl poţi urma dacă vrei:
-dimineata,mănânci un bol de fulgi de cereale(deci fără cereale cu ciocolată sau altele de genul ăsta...);
-între masa de dimineaţa si cea de prânz ,mănânci nişte fructe,orice fructe vrei(de preferat merele),sau legume;
-la masa de prânz,o salată de roşii şi castraveţi(am dat un exemplu,tu îţi poţi face ce tip de salată vrei).O poţi mânca aşa sau cu pâine de secară;
-în timpul zilei,între masa de prânz şi cea de seară,idem,fructe(să nu mănânci dulciuri);
-seara,e de preferat să nu mănânci nimic,pentru că se depune pe abdomen,dar dacă ţie foame,iarrr fructe.ŞI NU UITA DE APĂ MULTĂ!
Poate ţi-am fost de folos,tu alegi dacă vrei să urmezi programul ăsta sau nu,totuşi mulţi au încercat(chiar şi de pe T.P.U.)şi au slăbit într-un timp destul de scurt fără să se înfometeze sau să se îndoape cu pastile.Te poţi uita şi pe aici: http://andreea25c.blogspot.com/......en-in.html .
Baftă.

| FoarteLetargic a răspuns:

O dieta buna si multe exercitii fizice zilnic.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Cat mai multe clisme!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Elimina din alimentatie produsele fast-food,mezelurile si alte preparate,dulciurile,chips-urile,sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari seminte, nuci, alune sau fistic.Fiind vara,axeaza-te,in aceasta perioada,pe fructe(orice fruct,fructele sunt sarace in clorii,in special pepene; perfect pe timp de vara),legume, salate, supe si ciorbe.In rest, mananca incet si mesteca bine mancarea si bea minimum 2 l de apa zilnic(consumata inainte si dupa masa,in special,aceasta mentine senzatia de satietate mai mult timp). Portiile trebuie sa fie medii,nici prea mult,nici prea putin(astfel vei asigura organismului energia necesara si vei preveni aparitia multor complicatii).Cea mai importanta, in schimb, este miscarea.20-30 de minute de alergare/zi,cu viteza medie, te vor ajuta sa slabesti frumos, treptat(nu in 3 saptamani, dar intr-un timp satisfacator) si sanatos.Succes.

| Gellyfish a răspuns:

Fa 100 abdomene pe zi.nu manca dupa 6...si fara carne.big grin

| danieladaniela7771 a răspuns:

Sa mananci mai putin si fara dulcuri