| MusicLover a întrebat:

Am nevoie de ochelari de vedere si voi merge saptamana asta la un control la oftalmolog. As vrea sa stiu ce se intampla acolo, ce ma pune s afca, ce imi spune, daca trebuie sa ii zic ceva. in general cum decurge toata vizita detaliat de la cap la coadahappy FUNDA + VOT pentru cel mai rapid si detaliat si corect raspuns! multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

O sa te puna la un aparat sa te uiti in el (la oftalmologul meu vezi un balon gen dirijabil). o sa ii dea un ticket cu dioptria pe care o ai. o sa iti puna picaturi in ochi sa dilate pupilele (fapt pentru care o sa vezi cateva ore in ceata) si te pune din nou la aparatul ala. daca iti iese o dioptrie, te pune pe un scaun cu niste ochelari si te pune sa citesti litere pe un perete, va schimba la ochelari lentila sa vada daca vezi mai clar cu o anume lentila; sau pentru apropiere iti va da o reclama/carte/revista sa citesti din ea cu aceeasi idee, schimba lentile si trebuie sa ii zici sincer daca vezi mai clar cu o lentila sau alta. in cazul in care crezi ca vezi mult mai bine cu una din ele ii zici. eu la 14 ani aveam -0.75 si -1 la ochi, nu am purtat ochelarii niciodata si acum la 22 am 0 si -0.25...dar asta e la mine

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te intreaba de ce esti la el, spui ca nu vezi bine.
Te va pune prima data la un aparat care iti lumineaza interiorul ochiului. Asa medicul vede daca ai leziuni, boli, etc. Tot cu acel aparat se face si o masuratoare a dioptriilor. Pentru confirmare si reglare fina, medicul iti va pune o rama de ochelari pe care schimba lentilele (pe rind la fiecare ochi) pornind de la dioptria data de aparat. Prin ele vei citi semnele de pe un panou. Cu care vezi cel mai bine, pe acelea ti le va recomanda.