| Eu_Irina_Doar_Irina_1998 a întrebat:

Am nevoie sa ma ajutati cu niste sfaturi. E a 3 zi cand am tensiunea 8 cu 5 si pulsul oscileaza intre 45-70. In mod normal am 11 cu 9- 12 cu 7 TA si puls 80. Si am niste dureri groaznice in zona sternului si acea durere ajunge la umar, si coboara pana la degete cu o amorteala. Am uitat sa mentionez ca am 21 ani si am diabet (valoarea generala 200-280). Ce credeti ca poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi urgent la medic!

| darrio2007 a răspuns:

Tensiunea este foarte mica. Sfaturile noastre nu pot ajuta. Cu diabetul nu te joci. Control la medic.

| Violleta2022 a răspuns:

La tensiune foarte mica lesini si mori!
Nu glumesc, suna ambulanta!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Probabil, odată cu sărbătorile, să nu fi ținut un regim corespunzător, necesar tipului tău de diabet. Sunt multe alimente care influențează nivelul glicemiei. Poate de aici și aceste complicații, cu care te confrunți acum, durerile pe care le acuzi și hipotensiunea (valoare scăzută a tensiunii arteriale).
Dacă ai acasă un glucometru digital, în câteva secunde, poți afla, cum stai cu glicemia. Oricare ar fi situația, du-te la Serviciul de Urgență, pentru un control. Prin medicație, regim alimentar, totul va reveni la normal, dar vezi ce tratament/sfaturi îți vor da medicii. Sănătate multă!

| Eu_Irina_Doar_Irina_1998 explică (pentru floresdemayo):

Multumesc pentru sfaturi. La mine din pdv alimentar sarbatorile sunt exact ca celalalte zile. Regim strict si foarte dur. Bazat pe fructe si legume.

| CuriousStuff a răspuns:

Apa ai baut destula? Tii cumva ceva regim hiposodat? Iei si alte medicamente in afara de cele pentru diabet? Pot fi mult motive pentru care scade tensiunea. Pulsul e destul de bun insa glicemia nu e controlata foarte bine, trebuie sa mergi la diabetolog sa iti mareasca putin doza de medicamente si sa vada si ce e cu tensiunea ta.

Multa sanatate.

| Eu_Irina_Doar_Irina_1998 explică (pentru CuriousStuff):

Consum aproximativ 2l apa/zi. Si in afara de medicamentele pentru diabet nu iau altceva. Oricum incep sa ma cam sperii pentru ca a mai scazut tensiunea. Dar si temperatura corpului. Sper sa treaca repede pentru ca am o fobie groaznica de spitale /medici..etc.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Eu_Irina_Doar_Irina_1998):

Trebuie oricum sa mergi la medic, cu toata fobia, pentru ca nici diabetul nu e controlat si cu siguranta va trebui sa-ti mareasca doza de medicamente si cu ocazia asta poti sa-i spui si de tensiune. Fa-ti curaj si mergi, cu cat mai repede cu atat mai bine.

Multa sanatate.

| Eu_Irina_Doar_Irina_1998 explică (pentru CuriousStuff):

Cu parere de rau, doresc sa anunt decesul fetei care de tinea contul. Va multumim pentru incurajari si sfaturi!

| Eu_Irina_Doar_Irina_1998 explică (pentru CuriousStuff):

Multumim pentru sfaturi din pacate persoana a decedat!

| CuriousStuff a răspuns (pentru Eu_Irina_Doar_Irina_1998):

Sper ca e o gluma proasta.

Intrebarea a fost modificata, initia nu scria nimic de durerea in piept cu iradiere in umar si brat, durere specifica unui infarct miocardic.

| vocea a răspuns:

Trebuie sa mergi urgent la medic sa te conte, red ca aitnsinea mica, nu mai sta, sanatatea ta este pe primul loc.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Du-te urgent la medic! Chiar daca ar fi doctori intre noi, trebuie sa fi consultata, de ce crezi ca nu exista doctori online?
Simptomele tale sunt destul de grave si degeaba amani fiindca nu trec peste noapte, poti doar sa agravezi situatia, nu te juca cu viata ta! stiu ca sunt incomozi si nu ne sunt in rutina de zi cu zi dar au si medicii aia rolul lor.

| SilviaMaria2004 a răspuns:

Trebuie sa mergi la doctor. Tensiunea e una mica si cat despre dureri, trebuie sa faci niste analize.