| myiau a întrebat:

Buna am nevoie urgenta si disperata de ajutor. am o catea care ieri la 2 dupa masa a inceput sa fete, a fatat 3catei morti si 3 vii, dupa care azi la 2dupa masa a mai fatat unul mort. acum are sangerari, si burta destul de mare. e un ciobanesc mioritic. medicu din zona nu raspunde. sunt disperata nu vreau sa o pierd. e la prima fatare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| myiau explică:

Multumesc pentru sfaturi! se pare ca a fatat toti cateii, inca unu mort azi. e bine acum! va multumesc

| AlbaAura a răspuns:

Daca nu ai ajuns cu ea la un medic, pana sa o faci si te sfatuiesc sa fie cat mai urgent, da-i pe gura cu seringa cat mai multa apa pentru a nu se dezhidrata.Probabil ai si un antibiotic in casa, incearca sa o faci sa-l inghita.Palpeaz-o usor pe burtica, fa-i toaleta locala pentru a evita sa se infecteze si du-te urgent la primul veterinar pe care poti sa-l gasesti.Nu renunta sa o ajuti daca o iubesti.Vei reusi.Mult noroc! Astept vesti bune.

| nevermind3322 a răspuns:

Draga, ori te urci pe o masina cu parintii si sa mergeti la un alt sat sau chiar in oras cu cainele si puii, ori nu ai altceva de facut decat sa te rogi pentru ea. Sincer, nu vad alta posibilitate.

| FreshMint a răspuns:

Eu optez pentru un consult la veterinar

| myiau explică (pentru FreshMint):

Nu e niciun medic aici, e una care nu are nicio treaba si cel care il stiu nu pot ajunge la el. e dintr.un sat. nu raspunde. e normal sa fete la un interval asa de mare

| Ellysha a răspuns:

Du-te cu ea la un alt veterinar sau incerca sa mergi cu ea la medicul din zona fara sa-l mai suni... Daca sangereaza probabil are hemoragie si exista riscul sa moara daca nu mergi repede la veterinar sa-i faca ceva...