| nico1996 a întrebat:

Am niste dureri de cap foarte tari! Ieri seara m-a luat durerea de cap si am luat pastila insa nu si-a facut efectul.Dimineata cand m-am trezit la fel , apoi dupa o ora si ceva m-a luat durerea de cap mai tare, pur si simplu fara sa pun mana pe el simteam ca imi arde capul. Am si rosu in gat si imi este umflata partea stanga din gat , insa nici partea dreapta nu mai are mult. In gat nu ma doare aproape deloc insa simt ca ceva nu e in regula.Voi ce credeti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Cred ca cel mai indicat ar fi sa mergi la medicul de familie, pentru o consultatie. Pentru rosu in gat ti-as recomanda Decasept cu propolis sau Tinctura de propolis sau badijonaj bucal cu albastru de metil, toate fiind dezinfectante locale. Pentru durerea de cap sunt indicate analgezicele gen: aspirina, algocalmin, antinevralgic, nurofen, etc. In rest, sanatate maxima!

7 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Nico,pentru ca sa te faci bine trebuie repaus la pat, sa nu mergi la scoala si consult medical pentru recomandarea tratamentului necesar.Du-te la medicul de familie si toate se vor rezolva! Simptomele tale nu trebuie neglijate pentru ca se pot complica.

| nico1996 explică (pentru Raniia):

Ok iti multumeesc mult!

| Frankie a răspuns:

O sa mori

| Zozoleparfumath a răspuns:

Nu te panica,nu ai de ce.din cate imi spui tu esti si racita, aceasta durere vine in mare parte de la raceala, dar e posibil sa fi tras si curent! insanatosire:* si stai cat mai calmabig grinnu patesti nimic:*.stres.suparare,,neodihnita.nimic grav

| nico1996 explică:

Dar la scoala pot merge nu? Sau as face mai bine sa merg la doctor si sa vad ce spune?

| Corina a răspuns (pentru nico1996):

Ar fi bine sa mergi la medic sa-ti spuna el daca sa mai stai acasa, eventual sa-ti dea si scutire medicala.

| psyholog a răspuns:

Ai racit... teoretic o inflamatie in gat. Ar fi bine sa te vada un medic orelist!