| AlinutaAlina2468 a întrebat:

Am niste ganglioni la gat de mult timp, cam de 2 ani, nedurerosi, produsi de la răcelii! Nu ma incurca absolut deloc, nu ma doare nimic, nu mi-au iesit altii! Totul a ramas cum a fost! Am facut de curand analize de sange, si la gat si totul mi-a iesit bine!
Daca ii las acolo, ar putea fi ceva grav? Sau sa se ajunga la ceva grav?
Nu vreau raspunsuri"mergi la medic". Vreau parerea voastra, nu vorbiti in nestiinta de cauza!
Sau stiti ceva tratamente naturiste cu care ar putea sa treaca?! Funda! Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Eu sunt de parere ca ei daca sunt de 2 ani ramasi acolo si nu ti-au procat modificari ale sanatatii, nu ai de ce sa-ti faci griji, oamenii sunt diferiti, la unii se simt ganglionii, la altii nu,, nu mai citi de pe net toate lucrurile, in proportie de 98% sunt minciuni sau scrise doar pentru a provoca panica.

| Dede_Chimz_1996 a răspuns (pentru Drimmero):

Îți mulțumesc!

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Cate cunoști tu. Ntz ntz!

Asculta de băiat, că știe ce zice.

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Sa zicem ca am fost "patit")))))

| Dede_Chimz_1996 a răspuns (pentru Drimmero):

Cine știe, știe laughing! Va mulțumesc

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Probabil a avut cine sa te sfătuiască.

| Drimmero a răspuns (pentru Dede_Chimz_1996):

Stai linistita, sanatate!

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Da,ii multumesc acelei persoane.

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Qt.

| Freya1 a răspuns:

Daca medicul nu a spus ca e ceva grav inseamna ca nu e si poate dispar in timp sau daca te deranjaza o sa te poti opera probabil

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Nici prin gand sa nu iti treaca sa te operezi! medicina inca nu a stabilit toate functiile acelor ganglioni si nici a multor alti ganglioni. si eu ma confrunt cu ceva poate ca si tine. se pare, dupa parerea unor specialisti, ca impulsioneaza sistemul iminitar atunci cand organismul este in situatia unei anemii.
Multa sanatate iti doresc!

| Dede_Chimz_1996 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Dar eu ii am mereu acolo, chiar dacă sunt racita chiar daca nu. Dar pe mine ei nu ma deranjează deloc, ca și cum nu ar fi acolo. La tine tot asa e?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Dede_Chimz_1996):

Nici pe mine nu ma deranjeaza. dar daca palpez cu atentie, le simt pozitia si dimensiunea.

| Caro34 a răspuns:

Daca nu au adus nici o modificare la analize, cand ajungi pe la vreun medic poti intreba ca si fapt divers insa eu stiu ca aceia sunt normali. Ei sunt micuti, in piele, se misca putin si cand esti racit dor putin la palpare; corect? Daca-i asa, fii linistit toti ii avem! Daca nu-s asa, atunci cere parerea unui medic sa nu fie vorba de altceva! Numai bine!

| SilviaPunct a răspuns:

Ti-au facut totusi biopsie din ganglioni? Cum arata mai exact? Sunt uniti intre ei ca un bloc ganglionar? Sunt mobili pe planul profund? Ai spus ca nu doresti raspuns "mergi la medic" insa din experienta iti spun sa te cauti un pic mai bine, fara sa te sperii.

| Dede_Chimz_1996 a răspuns (pentru SilviaPunct):

Cum a spus și cineva dor puțin la palpare când sunt răcita.
Am doar 3 unul langa altul. Am făcut aslo și mi-a ieșit bine..nu știu ce sa spun

| SilviaPunct a răspuns (pentru Dede_Chimz_1996):

Daca te dor atunci cand esti racita, cel mai probabil sunt formatiuni inflamatorii. Eu te sfatuiesc sa ii urmaresti totusi, relaxata, si sa iti faci analize anual. In momentul in care simti ca s-a schimbat ceva, ai fugit la medic. Nu mi se pare normal sa primesti online sfaturi "nu te du la doctor", "nici prin gand sa nu iti treaca sa te operezi" etc etc. Doar specialistul are drept sa stabileasca indicatia operatorie. Sper ca filtrezi foarte bine raspunsurile primite! Multa sanatate!

| Dede_Chimz_1996 a răspuns (pentru SilviaPunct):

Așa voi face! Mulțumesc mult pentru tot! Sănătate îți doresc și ție!