| anonim_4396 a întrebat:

am o alergie de mai mult de 2 ani, din cauza asta nu prea pot dormi pentru ca imi simt nasul infundat si uscat, deci nu respir bine. Sunt alergica la mai multe lucruri:praf, parfum, etc. Vreau sa stiu daca cunoasteti vreun medicament care sa ma ajute sau daca ati avut alergii cum v-ati vindecat? Multumesc. PS: (Aerius nu).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Chiar saptamana trecuta am fost la ORL. eu am astm si nu pot respira corect.
De ani de zile urmez tratament pentru astm, in urma acestui tratament, au aparut probleme cu nasul, exact ceea ce ai enumerat si tu.
Urmez un tratament la recomandarea medicului ORL-ist.
Iti recomand si tie sa consuti medicul de familie si cu trimitere catre cel de specialitate.
Asa este cel mai indicat, nu lua tratamente dupa ureche, evident este o cauza mai veche ceea ce iti afecteaza tie respiratia.
O zi bunahappy

| iulian1302 a răspuns:

Buna! Cel mai bine in situatia ta ar fi sa mergi la un consult de specialitate ORL pentru un diagnostic corect si tratament adecvat. Totusi daca nu vrei sa mergi la un consult de specialitate poti incerca unul dintre medicamentele Zenaro sau Alerid. Asa cum am spus si mai sus nu este recomandat sa incepi tu un tratament cu antialergice fara indicatia medicului, asadar mergi la medic deoarece exista posibilitatea sa ai nevoie si de alt fel de tratament cu alt fel de medicamente.