| Lucaaragiale23 a întrebat:

Bună
Am o cicatrice in palma de aproximativ 4 cm de culoare alba
( mult m-ai alba decât culoarea palmei) nu este in relief.
Cum as putea scăpa de ea definit?
Exista vreo operație care m-ar ajuta sa scap de ea definitiv și să o readuc la aceași culoare și textura ca piele
( acele mici șanțuri)
Mulțumesc anticipat!
Fără comentarii troll please.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Utilizatornew25 a răspuns:

Bună, cicatricile nu pot fi scoase definitiv deocamdată. acestea se estompează odată cu cu timpul. ele sunt la început de culoare roz dar la terminarea procesului se fac albe și așa rămân toată viața, nu le poți aduce la nuanța pielii tale, deoarece pielea este normal albă sau maronie, dar depinde nuanța pe care o ai. Operație este dor de corectare în cazul în care o ai mai ieșită în relief, și vrei neapărat acum s-o aduci la nivel cu pielea, și să nu mă aștepți să treacă în timp dar tot n-o scoate definitiv, o aduce doar la nivelul pielii. Pentru estomparea mai rapidă folosește gelul pe bază de silicon, sau plasturi sunt magici! Sper ca te am ajutat!

| Lucaaragiale23 explică (pentru Utilizatornew25):

După tine in c-am câți ani ar exista tehnologia/știința
necesara de-a elimina cicatricile definitv?
4 ani?

| Utilizatornew25 a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Buna întrebare, zic ca în aproximativ 10 ani maxim ar cam trebuii sa se dezvolte ceva la capacitatea de a scoate definitiv, sa speram ca va fi ceva inovativ!

3 răspunsuri:
| Lucaaragiale23 explică:

Contractubex m-ar ajuta?