| Anaa939839393 a întrebat:

Am o durere dupa lobul urechii, unde se pune cercelul la fete. Am o umflatura ca un cos, dar daca incerc sa il sparg nu pot, iar cand ating simt ca o mingiuta mica, am mai avut in zona tragusului dar s-a dat înapoi, a disparut! Ce-ar putea fi aceasta umflatura!? Ma doare numai cand ating! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"dupa lobul urechii,... simt ca o mingiuta mica"

Fă-ți un rmn urgent, e prea aproape de artera carotidă și e riscant

| christall a răspuns:

Am avut si eu si mi-a trecut. Mi-a zis cineva ca e de la curent.

| iChristiaN47 a răspuns:

Îți recomand să dezinfectezi zilnic de 2/3 ori zona respectivă cu o soluție tip săpun dezinfectant cum ar fi dermobacter și să folosești o crimă hidratantă Fucidin H care conține antibiotic fusidic cât și hidrocortizon cu o aplicare pe zi, recomandabil seara iar înainte de asta dezinfectați zona. Nu trebuie să faceți exces de Fucidin, recomand folosirea pe cel mult a 14 zile dacă în primele 7 nu apar rezultate.

| RoberTsau a răspuns:

Nu trebuie să îți faci griji, este o înlătură care va dispărea în câteva zile, îți recomand să dezinfectezi acea zonă cu un dexinfectant.