| Ciprianccdlcjmrx a întrebat:

Buna, am o intrebare, as dori sa donez organe, transplant, pentru ca mulţi mor in spitale, am 19 ani, si nu stiu unde sa ma duc, si ce teste trebuie sa trec.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Vino in GB si cand faci schimb de permis din ala roman in cel britanic alegi varianta in caz de moarte (accident rutier) donezi toate organele, eu am ales varianta aia si apare codu 115 pe permisul englez. Alta optiune e sa discuti cu medicu de familie sa te bage in baza de date la donatori de organe dupa ce mori

| Donsavas a răspuns:

Poti dona doar sânge. Organele se donează doar rudelor bolnave la nevoie. Ce vrei tu este ilegal si daca am proceda toti asa, am încuraja traficul de carne vie.

| PainTech a răspuns:

Inafara de rinichi, piele si sange nu vad ce ai putea sa donezi...

| Ion976 a răspuns (pentru PainTech):

Se mai poate și o parte din ficat ( nu doar ficatul ci doar o părticică mica pentru ca se regenerează la loc )

| Clorox a răspuns:

Ce organe sa donezi? Singurul organ pe care l-ai dona ar fi un rinichi, asta fara a muri. Poti dona sange...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce organe sa donezi? Se poate dona cand esti in moarte cerebrala organe gen: inima ficat plamani, Daca nu esti poti dona doar un rinichi, dar pe riscul tau, Ce organe vrei tu sa donezi? Sa iti spun pe scurt, nu poti sa donezi altceva in afara de rinichi, Stii care sunt eventualele riscuri daca faci asta? Din ce in ce mai multa lume o ia razna in ziua de azi...

| Ion976 a răspuns (pentru anonim_4396):

Singura donare care ar trebui încurajată mult mai mult e cea de sange. În rest...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce dracu ai face asta?!