| xXxGABYxXx a întrebat:

Miercuri seara tatal meu a fost dus la spitalul de psihiatrie socola Iasi. S-a imbatat si era violent facea panarama si am chemat politia. Politia l-a dus la socola. Pe motivul alcoolului. A ramas internat la spital si ii face tratament anti-alcool. Diagnosticul este intoxicatie cu alcool si el lucreaza in domeniul pazei (paznic). Intrebarile mele sunt cand iese de acolo se va schimba sau tot asa va ramane violent? cand bea adica se lasa de baut se schimba in bine sau tot asa ramane? A 2 a intrebare este cand iese de acolo si se duce inapoi la munca si prezinta biletul de iesire de la socola (spital de psihiatrie) diagnostic intoxicatie cu alcool il va mai primi la munca sau il da afara? Va multumesc foarte mult!

7 răspunsuri:
| laurentiu80 a răspuns:

Nu se va schimba, tot violent la bautura va ramane. Doar sa se lase de baut, e unica varianta. La servici nu cred ca va avea probleme, deoarece nu a baut in timpul serviviului, are dreptul si la concediu medical, cat timp va sta la socola.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce ii face acolo, daca va urma un tratament si se va tine de el posibil sa se schimbe... legat de locul de munca cel mai probabil va fi dat afara

| mihai69 a răspuns:

Dacă i se face tratament împotriva voinței sale (mai exact, nu la cererea lui) - va recădea în patima beției cu prima ocazie.
Despre serviciu... e posibil să-l piardă, dar e posibil și să fie păstrat, atât timp cât la muncă își vede de treaba pentru care e plătit. Depinde și de patron, depinde și de felul contractului de muncă pe care îl are. În principiu, conform Codului Muncii nu poți fi dat afară de la un loc de muncă dacă ai contract pe durată nedeterminată fără motive foarte serioase.

| Peridava a răspuns:

Daca va continua sa bea, va fi in continuare violent. Daca se lasa de baut, va fi om normal. Dar e putin probabil sa o faca. Poti sa-l "ajuti" fara sa stie. Fa-i ceai de cimbrisor / cimbru. Il va face sa-i fie grata de alcool. In paralel, umbla la partea psihologica: tata, ramii fara servici, ce faci cu noi copiii tai, stii ce rau esti la betie, etc...
Daca mai ramine in serviciu, depinde de angajator. Dar fiind paznic, s-ar putea sa-l dea afara. Imi pare rau pentru tine. Lupta sa-l convingi sa renunte la bautura. Nu va fi deloc usor. Dar, nu striga, nu tipa. Ia-l cu logica, cu dragostea pentru copii si familie, cu sanatatea (desi s-ar putea sa nu-i pese de el), cu partea financiara si viitorul vostru, etc. Succes!

| belle2009 a răspuns:

"Salut TPU!
Miercuri seară tatăl meu a fost dus la Spitalul de Psihiatrie Socola din Iași, deoarece s-a îmbătat, era violent, făcea scandal și am chemat poliția. Poliția l-a dus la Socola din cauza consumului excesiv de alcool. A rămas internat la spital și îi se face tratament de dezalcoolizare. Diagnosticul este intoxicație cu alcool, iar el lucrează în domeniul pazei (paznic).
Întrebările mele sunt:
1. Când va ieși de acolo se va schimba sau tot așa violent va ramane când va consuma alcool?
2. Se va lăsa de băut?
3. Se va schimba în bine sau tot așa va rămâne?
4. Când va ieși de acolo și se va duce înapoi la serviciu și va prezenta biletul de ieșire de la Socola cu diagnosticul de intoxicație cu alcool îl va mai primi serviciu sau îl va da afară?
Vă mulțumesc foarte mult!"

Așa trebuiau formulate întrebările tale.
Categoria de postare pe TPU aleasă de tine este greșită. Această întrebare se încadra la categoria "Sănătate".
Pa, pa!

| anonim_4396 a răspuns (pentru belle2009):

El e de la tara..Nu are nevoie de gramatica.

| AnaMaria2005love a răspuns:

Buna! Am avut si eu aceeasi problema cu bunicul meu! Nu il mai va primi la munca! Iti spun sigur! Pentru ca poate o sa se mai repete treaba!