| Anamaricorchesana a întrebat:

Am o întrebare e careva care este operat de fiere? Eu am fierea leneșă nu-mi trece cu niciun medicament, mi-e greață, am vărsături, dureri de cap, ma doare in partea dreapta. Sa îmi ziceți și mie dacă ați avut așa simptome și cum sunteți după operație.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ma simt minunat, si asa m-am simtit de a doua zi dupa operatie!
Au disparut vomele, starile de rau, absolut toate simptomele, pot manca orice fara griji.
Operatia este foarte usora, ca si apendicita. Nu simti nimic, evident fiing adormit, iar cand te trezesti o sa fie deja terminata.
daca te operezi laparoscopic, refacerea se face in 6 saptamani si poti sa fii acasa dupa 2 zile.
Sincer, dupa 10 ani de suferinta, decizia de a ma opera a fost cea mai buna posibil. Ai trecut 15 ani de atunci si ma simt minunat!

| Anamaricorchesana explică (pentru Violleta2022):

Ms mult

| Anamaricorchesana explică (pentru Violleta2022):

Poți sa mi zici te rog cum erai înainte de operație ce stări aveai?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anamaricorchesana):

Imi era cumplit de rau, vomam, aveam dureri de cap, dureri de stomac care imi raspundeau pana in spate si eram asa 2-3 zile cand eram in criza, dupa care usor-usor in reveneam. Pentru 10 ani am avut mal (sau nisip) la fiere, dupa care s-a transformat intr-o piatra de aproape 3 cm in diametru. Atunci am preferat operatia clasica, pentru ca am cerut sa mi-o scoata intreaga, riscul la faramitat si extras fiind mai mare cand sesparge, decat atunci cand sunt deja pietre mici.
Asa ca, mi-au scos fierea si piatra, iar a 3-a zi dupa operatie am fost acasa. Recuperarea a fost un pic mai greoaie dar de atunci ma simt minunat! Nici nu stiu de ce ani intregi am stat sa sufar cu atatea crize de fiere si orice as fi mancat, vomam si imi era cumplit de rau.
Am recomnadat operatia si mamei mele, si unchiului si unei prietene, toti 3 sunt foarte bine si foarte multumiti ca nu mai fac crize de fiere, pot manca orice si oricand si nu mai au dureri de nici un fel.

| untu a răspuns:

Sa bei niste ceaiuri de cicoare sau de papadie (sau amstec de papadie si menta)! Dar nu stiu ca daca va recomanda medicul medicamentele dupa reteta Fiobilin sau Colebil! Ati incercat cu astea? Incearca sa bei un ceai pentru fierea lenesa FAVIBIL de la farmacia FAVISAN! Sa mananci o salata buna de ridichea neagra care este extraordinar de buna pentru stimularea secretiei biliare, mai ales pentru un suc de ridichea neagra! sa cumperi de la farmacia naturista o sticluta de tinctura de paducel si valeriana, buna pentru calmarea durerilor si secretia la bila lenesa! Insanatosire grabnica!

| Anamaricorchesana explică (pentru untu):

Am fost la medic o zis sa mai încerc naturiste și regim ce știu eu ca nu pot sa manac.acuma nu mai merge nici cu regim mie greață tot timpul după ce mănânc m-a simt prea plină chiar dacă manac puțin, am luat Colebil etc. Dar nu m-a ajuta. Și acum vreau sa m-a operez și dinaia am întreba dacă e cineva operat de fiere sa știu cum se simte după operație. Mulțumesc oricum pentru sfaturi!

| untu a răspuns (pentru Anamaricorchesana):

Cu placere! Chiar daca nu va ajuta ceva naturist, daca te vei simti iarasi rau, nu ai ce sa faci decat sa te operezi si sa-ti scoti fierea (vezica biliara sau bila)! Insanatosire grabnica!

| 8irina8 a răspuns:

Buna eu am avut probleme cu ficatul si am avut aceste simptome:imi era greata, nu puteam sta in picioare, eram galbena la fata, ma durea stomacul foarte tare.
Dupa care am aflat ca aveam hepatita A.
Doctorul mi-a spus sa mananc sanatos: fara grasimi si nu prea mult dulce si mai ales BEA APA!
Este extrem de important, faptul ca avem multe dureri: de stomac, de cap, de spate pot insemna ca nu bei suficienta apa.
In rest daca crezi ca e grav intreaba un doctor.
Sper ca te-am ajutat..Succes!