| tadina125 a întrebat:

Buna; am o intrebare la care as dori sa raspunda ( in mare parte) doar cei ce au un raspuns sigur. Daca cineva e infectat cu Ebola si intra in mare; exista riscul ca ceilalti oameni sa fie contaminati( intreb asa deoarece trebuie sa merg pe litoral)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ti au spalat creierul astia din mass media asa e?

Ai auzit de ebola la tv si de acum crezi ca o contactezi de oricunde?

Se tramsite prin fluide corporale iar la noi in tara nu exista niciun caz asa ca stai linistita nu ei ebola din apa marii

| tadina125 explică (pentru suntserios):

Stiu. ca se transmite prin fluide dar ma gandesc ca daca un om transpirat intra in mare nu e posibila contagierea?

5 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Nu.ebola se poate lua din fluidele corpului, stranut, etc.

| Dariusuu a răspuns:

Dragi de reporteri au spus că Ebola se poate lua dacă intri în contact cu sângele.

Stai liniştită, eşti în siguranţă.

| tadina125 explică (pentru Dariusuu):

Stiu dar ma gandesc ca un om transpirat intra in mare; nu e posibilsa lase bacteria in apa?

| MaSt3rUl a răspuns:

Cred ca da din ce stiu eu.Cred! Nu stiu chiar sigur cauta pe net.