| Smiiiley a întrebat:

...am o intrebare la care as vrea sa raspunda cei care sunt in acest domeniu. Acum vreo luna si cateva zile am prins o gripa foarte dificila cu frisoane, si apoi febra foarte mare, chiar 40.Pt ca nu scadea cu nimic mi-am pus niste comprese cu otet si apa pe gat, dupa cap, si pe frunte. Febra a scazut, iar dupa cateva zile am inceput sa aud un sunet constant in urechea dreapta, si o presiune in cap. M-am speriat foarte tare, si am mers la urgente, unde mi s-a spus ca am otita medie. Mi s-au recomandat picaturi Otocalm, dar presiunea si sunetul au persistat.Am consultat un medic ORL, care mi-a spus ca nu este otita pentru ca pe mine nu ma durea urechea si nici nu aveam scurgeri. Dupa care, mi-am facut un film in care aparea ca am foarte mult puroi in obraji, pe partea dreapta fiind chiar inchistat.Am inceput sa iau antiobiotice.Nu au functionat deloc.Am mers la medicul neurolog, care mi-a zis ca am insuficienta circulatorie cerebrala si am inceput sa iau Betaserc de 24mg jumatate de pastila(dupa ce am luat una intreaga mi s-a facut rau), Tanakan, un antiinflamator:Xefo, Omez..si pentru ca mi-a crescut tensiunea la 110 cu 140 iau si Tertensif. Mi s-a recomandat Lexotan pentru stare anxioasa, si de abia pot sa adorm(il iau la 9 seara), apoi toata ziua sunt letargica.Nu stiu ce inseamna diagnosticul de insuficienta circulatorie cerebrala, daca ati putea sa-mi explicati? Mentionez ca am aproape 40 de ani, sunt hipertensiva si am gastrita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sincer, eu cred ca totul se datoreaza unei sinuzite pe care ai tratat-o superficial. rareori o sinuzita cronica inchistata poate fi tratata cu antiviotice oral. Iti trebuia o cura de 10 zile de antibiotice injectabil insotita de punctii sinusale pe partea cu inchistarea.
Insuficienta circulatorie cerebrala inseamna ca nu ajunge destul sange la creier, dar asta poate fi acuzata dupa ce faci o radiografie care certifica ca sinusurile sunt libere de puroi.

| Smiiiley explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult pentru raspuns! Totusi m-am gandit ca este o cauza neurologica, pentru ca noaptea imi amortesc mainile.Am o prietena care nu-si mai simte 2 degete de la mana dreapta; si ei i-a fost pus diagnosticul de insuficienta circulatorie cerebrala, si urmeaza cam acelasi tratament. Daca nu am insuficienta circulatorie, ma va afecta tratamentul pe care il iau, tinand cont ca sunt hipertensiva?

| Brigaela a răspuns (pentru Smiiiley):

E foarte greu de zis. In primul rand amortelile din maini pot sa nu aiba legatura cu insuficienta circulatorie cerebrala (de altfel foarte probabil sa nu aiba). Faptul ca o prietena are simptome vag asemanatoare nu inseamna nimic. Ar trebui sa mai consulti un medic si sa repeti radiografia de sinusuri.

| Smiiiley explică (pentru Brigaela):

Am repetat radiografia, si am urmat un tratament cu antiobiotic injectabil pentru ca era foarte mult puroi.Multumesc mult pentru raspunsuri.Chiar eram ingrijorata din cauza sinuzitei! Raspunsurile dvs. mi-au fost de mare ajutor!