| Dangel a întrebat:

Buna,TPU.Cum sa imi recapat increderea de sine pe care am avut-o alta data. sad.Am pierdut-o din cauza anumitor incidente despre care nu vreau sa vorbesc. Stiu ca pare o intrebare prosteasca dar in ultima vreme nu mai sunt sigur pe mine de nimic si vreau cateva sfaturi.Multumesc anticipat. thumbs up

3 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Gândeşte-te că viaţa e prea scurtă pentru a te gândi la trecut, el nu mai poate fi schimbat, dar prezentul şi viitorul pot fi schimbate. Înainte să faci ceva nu medita prea mult, nu te gândi la eşec, pur şi simplu fă-o, aşa măcar ai o şansă de a reuşi.Cu toţii trecem prin momente mai grele, dar ele sunt cele care ne fac mai puternici, mai înţelepţi, deci trebuie să te uiţi la orice întâmplare ca la o experienţă de viaţă, chiar dacă pe moment e neplăcută.Ai spus că ţi-ai pierdut încrederea din cauza unor incidente din trecut, oricare ar fi ele bucură-te că au trecut şi fii fericit că acum eşti într-o perioadă mai bună.

| Afãrinツ a răspuns:

Buna. Sunt de acord cu Mada. As spune acelasi lucru. Trebuie sa te gandesti la cine ai vrut sa fii inainte de cele petrecute. Stiu ca nu crezi in tine pentru ca ai specificat in intrebare si crede-ma ca si mie mi s-a intamplat. Am vazut cum fratiorul meu a murit chiar in fata ochilor mei. Timp de 2 ani am ramas cu traume si in fiecare noapte plangeam in somn, faceam febra si altele.Mama a adus pe lume o fetita pe nume Maria, luminita din ochii mei. De atunci ma gandesc cum e mai bine pentru ea. Nu ar fi bine sa primeasca un astfel de exemplu asa a sunt eu cea reala din nou. Gandeste-te la familia ta, cum te-au ajutat, cum te-au indrumat. Gandeste-te la prietenii tai cu care te-ai jucat tot timpul. Crede in El, pentru. ca El te poate ajuta in tot. Un preot m-a invatat sa vorbesc cu lumea. Mi-a aratat minunile vietii. Mi-a aratat roua de pe iarba dimineata, mi-a aratat norii si sa bucur de vantul care ii modeleaza usor in forme dragute iar noaptea m-a invatat despre stele, zodii, sa ma orientez dupa soare ziua si dupa varfurile copacilor. Viata este minunata. Trebuie sa te gandesti la cele care o fac asa. Cand ai ras cu amicii, cand plangeai de fericire, cand mergeai in Biserica si parca o mana calda te mangaia pe cap. Lupta pentru ceea ce esti. Gandeste-te la viitor. Nu fii independent. Fara sa te impinga cineva de la spate stiu, te simti ca pe mare, intr-o barca, dar nu ai vasle sa ajungi inapoi pe tarm; dar uneori vine un vapor si te ajuta sa ajungi pe uscat. Ei bine, trebuie sa ajuti la vopsirea acelui vas si lasa un om in straie albe, aripi si un halo auriu care ii inconjoara usor capul sa fie capitan. Tu doar stai alaturi de el si vei ajunge din nou pe uscat.

Nu stiu daca te va ajuta ceea ce ti-am spus, dar sper sa te fi impins de la spate cumva. Daca nu, imi pare rau ca ti-am rapit din timp citind micul meu roman. Iti urez mult succes. La revedere!

| Anonimus11111 a răspuns:

Salut! Incearca sa nu te gandesti la ce s-a intamplat sau la ce se va intampla. Nu te gandi ca esti prea slab sau ca nu poti faca un lucru, incearca si vei reusi. Trebuie sa crezi mai mult in tine. Nu toti sunt perfecti, dar incearca ( incercarea moarte n-are ). Eu sunt intotdeauna optimist. Incearca si tu. Nu poti sa scapi de nesiguranta dacat prin optimism. In astfel de situatii tu esti singurul care poti sa-ti controlozi mintea. O alta varianta ar fi sa mergi la un pshiholog, sunt sigur ca o sa te ajute. Pshihologii nu sunt doar pentru cei cu probleme la cap ci si pentru oamenii care nu isi pot stapanii emotiile sau alteprobleme de genul acesta. Sper ca te-am ajutat. Funda?