| anonim_4396 a întrebat:

Buna,
Am o intrebare si rog sa se raspunda urgent.
De cateva luni pe o prietena o doare stomacul, aseara mi-a povestit ca a mancat varza si a vomat tot dimineata, noaptea nu poate dormi ziua la servici o doar iar si iar. Mentionez, are 41 de ani este femeie si afara pot spune ca iese normal!
Ce are? A avut pauze iar de cateva zile o doare din nou. Rog sa raspunda doctorii- Brigaela si toti cei care dau un raspuns concret.
Daca este vorba cumva (doamne fereste) de spitalizare cat ar costa-o?

Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate fi o gastrita, o problema a colecistului, un ulcer duodenal, dar si ceva mai serios. E greu de zis doar pe atatea simptome. Oricum nu e deloc in regula. Nu cred ca e vorba inca de spitalizare, mai degraba de niste analize uzuale la medicul de familie, urmate de o consultatie la un medic gastroenterolog (gratuita cu trimitere de la medicul de familie). Fiind salariata, cu adeverinta de la locul de munca, nu va plati nici analizele, nici spitalizarea.

4 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Asa cum zice Brigaela, trebuie sa mearga la doctor. Daca vrei o cosultatie online, acceseaza www.doctorbun.ro si intreaba acolo.Raspunsul vine in 48 ore. Daca tot a asteptat atatea luni, poate astepta si doua zile! Eu nu sunt doctor, dar pot sa-ti spun experienta mea de bolnav de gastrita vindecat. Spre supararea doctorilor eu iti spun in leac naturist.Se ia un cartof bine spalat si se rade cu coja cu tot.Se stoarce si se bea zeama rezultata inainte de fiecare masa.(masa si cartoful!)Este rea la gust dar se poate amesteca cu apa sau suc.Amidonul din cartof badijoneaza stomacul cu o pelicula si nu mai doare.Acelasi lucru poate face si zeama de varza cruda, dar e mai greu de stors.Si un cartof are oricine prin casa, varza...mai rar.Eu de cate ori vad ca paaaaarca ma supara stomacul (in special in aceasta perioada si inceput de toamna) cartoful mi-e leacul. Desigur ca asta nu exclude vizita la medic pentru prietena ta.Parerea mea.

| carmensytah a răspuns:

Dupa parerea mea ar putea fi ulcer, dar pentru a fii sigura ar trebui sa consulte un medic, daca va fi nevoie de spitalizare si nu are asigurare e in jur de 200 de lei pe zi, asa am auzit de la cineva, dar tr.sa inteleaga ca sanatatea e mai importanta decat orice, ii doresc sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu i-am dat fundita Brigaelei de ce a aparut ca anonim?

| dutacristinam a răspuns:

Buna dimineața! Am venit la dvs. la control vinerea trecută, sunt Cristina Duta. Am si eu o mica problema care nu tine de tratament, am o întrebare, care se ridică din lipsa mea sau a generației mele de informare cu privire la anumite aspecte. Am avut un contact sexual protejat, însă până să ne protejăm, este posibil sa fi ajuns, de pe mână, acel lichid preseminal în interiorul vaginului, eu aflându-mă în perioada de ovulație(întrucât la control era stadiul preovulator și am avut acele simptome zilele acestea). De asemenea, se mai întâmpla să alunece în sus prezervativul, dar cu câțiva cm. Voiam să vă întreb, deoarece nu sunt 100% sigură că a pătruns măcar o mică parte din lichid în interior, dacă are rost să iau acea pastilă de a doua zi în situația dată sau sunt riscurile hormonale mai mari decât cele ale unei posibile sarcini, având în vedere că am luat aceasta pastila dintr-o nevoie mai mare în luna martie, iar ciclul meu a fost dereglat în luna aceea. Nu aș vrea să am modificări hormonale exagerate, să îmi afecteze în vreun fel funcția glandei tiroide, deoarece sunt oricum fricoasă cu privire la sănătate și aș vrea să știu că totul ar decurge normal.
Și dacă se poate, să îmi spuneți, pe scurt si pe cat va permite timpul pe care știu că în mod normal ați putea să-l folosiți mai bine decât prin a răspunde unor asemenea întrebări puerile, cat timp trăiesc acei spermatozoizi în afara uretrei(cred) masculine si a vaginului, deci în aer. Pentru că am văzut atâtea ipoteze date, culmea, de medici, pe internet, astfel încât chiar nu stiu ce sa cred despre toată treaba asta cu sarcina din lichidul preseminal. Va mulțumesc frumos și aștept un răspuns oricând puteți dvs!