| dacyan22 a întrebat:

Buna am o mare problema cu greutatea si v-as ruga sa ma ajutati cu sfaturi Am 14 ani si am probleme cu masa corporala ce as putea face sa mai scad in greutate findca atunci cand merg in oras mi-e si rusine Trebuie sa imi trag burta iar apoi mi se ridica pieptul fiind mai plinut iar se pare ca as avea sani
Va rog ajutati-ma cu sfaturi va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anca95 a răspuns:

Buna!
Sunt de parere ca nu poti face nimic fara sport.Incearca sa faci in fiecare zic miscare.Du-te la alergat intr-un parc/ stadion ceva si alearga.La inceput 2-3 ture, apoi maresti numarul lor pana simti ca nu mai poti.Mere cand vrei sa renunti spune"haide mai e putin, stiu ca poti".De asemenea fa si abdomene, tot asa crescand numarul lor zilnic.Inpune-ti o limita si incearca sa o depasesti.Sa zicem ca pentru inceput iti propui sa faci 50, ei tu incearca sa faci 70.
Pentru a slabi trebuie sa tii si o dieta.Pentru asta iti recomand sa-ti scoti din alimentatie: sucurile "naturale", dar si pe alea carbogazoase. Daca vrei sa bei suc fa-ti in casa.Chipsuile, dulciurile si tot ce tine de patiserie.Desi fructele deshidratate (smochine, curmale, gojii etc) si cele oleaginoase sunt extrem de sanatoase pentru cei mai plinuti nu sunt recomandate pentru ca au foarte multe calorii, dar cand simti neaparate nevoie sa manaci ceva dulce nu este nicio crima daca mananci 2-3 smochine, spre exemplu.Deasemenea cand iti este pofta de ceva dulce poti consuma un baton fibrobar cu ceai verde(este foarte bun).sau un fruct.
Nu manca dupa ora 18 si mananca 5 mese pe zi: 3 mese principale si 2 gustari.Acestea trebuie sa fie luate la: 8, 10, 13, 16, 17.Cu o jumatate de ora mai mult sau mai putin. Daca mananci paine, incearca sa o faci dimineata.Bea 2-3 l de lichide zilnic(apa+cai verde).
http://www.libertatea.ro/......11153.html
Eu am urmat aceste sfaturi cu sfintenie si am reusit sa slabesc.Nu am consumat paine deloc.
Iti doresc multa, multa vointa si putere pentru ca este un razboi dificil.La inceput, in prima saptamana o sa fie foarte greu, dar apoi regimul sanatos cu sportul iti vor da o stare super.

2 răspunsuri:
| spi a răspuns:

Nu prea sunt bune dietele..niciuna nu iti garanteaza exact cate kilograme vei prierde deoarece mai depinde si de organism.eu am inceput sa evit prajelile, dulciurile, carbohidrati si sucurile acidulate si chiar a dat roade.cat mai multa apa.2 l pe zi. evita carnea grasa si incearca sa mananci doar carne de pui sau curcan, peste, fructe, cat mai multe legume si nu manca seara. micul dejun este f important si nu sari peste el.nu manca mai tarziu de ora 18 iar la o masa nu manca in exces.mai bine iei cate o inghititura de ceva din 20 in 20 de min decat sa manaci mult la o masa.si nu uita de sport.alergare,bicicleta,role sau poti face chiar si acasa cateva abdomene, genoflexiuni.cauta daca vrei pe net exercitii pentru acasa.dar dupa acea saptamana in care vrei sa slabesti nu poti dupa aceea sa incepi sa manaci iar mult..mai bine reduci din cantitati. bafta

| TurliucAdrianFrancis a răspuns:

Cat mai mult sport si mananca sanatos si la ore fixe!