| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problema! De trei saptamani am insomnii,stare de agitatie permanenta, nu ma pot linisti nicicum.Acum cateva zile,cineva mi-a recomandat un medic homeopat. Am fost la acesta si mi-a dat un tratament, insa nu stiu cum se numeste..doar mi-a pus niste intrebari si si-a dat seama ce-mi trebuie. Problema este ca desi iau tratamentul de 4 zile tot nu ma pot linisti, nu pot dormi...dorm doar cateva ore pe noapte..sunt disperata..la scoala trebuie sa merg si nu sunt in stare.In cat timp ar trebui sa-si faca efectulca sa pot dormi si stresul sa dispara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Homeopatia merge pe principiul simsalabim, tradus pe romaneste: principiul hocus-pocus. Nu mai apela la homeopatie, ca n-are nicio valoare (ma refer la produsele cu D sau CH pe ele).

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Hmmm, mergi mai bine la medicul de familie! starile astea sunt foarte parsiva! daca nu le gasesti leacul din timp, greu mai scapi de ele!
multa sanatate iti doresc!

| DraudeS a răspuns:

Buna ziua!

Ce ai tu este ceva pe fond psihic, iar tu iti induci si mai rau.
In functie de ce tratament ti-a dat respectivul, isi face efectul. In 4 zile banuiesc ca trebuia sa simti ceva diferente.
Du-te la un medic psihiatru, eu spun ca te poate ajuta mai mult.
Oricum, gandeste-te daca inainte de aceste 3 saptamani ai avut ceva care ti-a afectat starea emotionala, un soc, etc!?
Si ce varsta ai?

Sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru DraudeS):

Am 16 ani.Nu am suferit nici un soc, insa ma simt deprimata, n-am pofta de viata, nu am incredere in mine.Nu stiu ce mi se intampla.Am mai avut stari de agitatie si insomnii care durau 1-2 sapt inainte sau dupa menstruatie, iar ca sa imi treaca am luat vitamine, calciu+mg+zn+D3...insa starea revenea luna urmatoare.Asa am tinut-o mai bine de un an.Este groaznic.

| DraudeS a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna dimineata!

Ai o varsta frageda pentru a avea ceva serios. Sunt faze ale tineretului pe fond emotional din ziua de astazi.
Sfatul meu este sa consulti un medic psihiatru pentru un tratament corespunzator si niste sedinte de psiho - terapie.
Daca esti din Bucuresti iti pot recomanda o doamna excelenta.

Sanatate!