| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problema vis a vid de greutatea pe care o am(44kg la inaltimea de 168cm)sunt foarte slaba! Tinand cont ca am gastrita, cum m-as putea ingrasa macar 5 kg? Mentionez ca am fost la doctor si-n aceasta problema, dar mi-a recomandat sa-mi fac eu regimul alimentar ca sa-l pot respecta mai usor.Nu am voie sucuri acidulate si prajeli (oricum nu-mi plac). Ma puteti ajuta cu niste pastile?"leacuri babesti"? sau un orar/regim alimentar? Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| geogas a răspuns:

Fii atenta :Manca de 9 ori pe zi cum:
De exemplu :Ia un pui la rotisor si mananca aripile (1) peste o ora manancai picoarele (2) dupa aia ia jumatate din piept si tot asa(3)
In ritmul acesta o sa pui deoarece corpul tau reactioneaza ca si un fel de motor in contiinu consuma si transforma mancarea in energie.Dar nu uita mananca de 6-7 ori pe zi dar ponderat si iti spun eu ca o sa fie bine! FUNDA?

5 răspunsuri:
| 23partyboy a răspuns:

Medical exista 3 tipuri de constitutii corporale,daca esti slaba inseamna ca ai metabolismul catabolic rapid,asa ca aproape orice dieta tii samd nu te va ajuta, o alternative ar fi sa faci sport si sa iti suplinezi regimul cu suplimente alimentare proteice(a i sa iti dublezi) aportul caloric, totusi trebuie sa fii precaut/precauta cu ele

| Remus13 a răspuns:

Pai ca sa te ingrasi iti dau un sfat. In vacanta de vara sa te duci cu parintii tai in Turcia/Grecia la un hotel cu all inclusive si mananca acolo bunatati delicioase sa vezi ce pui pe tine.
Eu m-am ingrasat in Kusadasi in Turcia 7 kg in 10 zile.

Mai poti manca de la fast food dar nu shaorma sau alte chestii.
Ii spui sa-ti bage snitel in lipie sa vezi ce delicios este cu sosuri.
Mai poti sa mananci o data la 2-3 zile pui facut al cuptor sau rotisor sa mananci, ba chiar cu salata sa-ti mai dea niste energie.

| Wokez a răspuns:

Baga mancare de la fast-food rolling on the floor)
ciocolata

| asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm a răspuns (pentru Wokez):

Ce gluma buna! hai sa radem ca fraieriiraised eyebrows.
ma bucur ca esti satanos/a si nu intelegi happy

| Raluca_Andreea_1990 a răspuns:

Sall,si eu am avut aceasta problema,ii greu pina pui primele kg,eu am procedat asfel,in primul rand sport de forta nu rezistenta preferabil fitnes cu greutati, apoi mancarea trebuie diversificat zilnic paste fainoase cartofi si mult dulce si care cu putina grasime nu ii un regim sanatos dar ajuta vezi ca fara sport reusesti greu, si dupa ce ai pus incerca sa treci pe sanatos dupa grupa sanguina si sport