| Dee68 a întrebat:

Am o mică problemă, cred. Am început acum o lună să iau fiole de fier (tothema) și dupa vreo 7 fiole... am început să am reacții adverse precum constipaţia și culoarea neagra la fecale. Așa că am întrerupt. Mi-am revenit abia după 3 zile și mă simțeam destul de eliberată. Mama a zis să iau în continuare și am mai băut 2... dar tot așa, foarte nasol și am zis ca numai iau deloc. M-am oprit și mi-am revenit în 4 zile în care mă chinuiam enorm pe toaletă. Am vreo săptămână, aproape 2 de când am întrerupt, dar chestia e că simt că nu mai fac atât de des ca înainte. Mă constip foarte repede de la mâncare acum sunt balonată, cel puțin așa mă simt. Greoaie la stomac. Am mâncat dar nu exagerat de mult și am simțit că iar îmi e foame, dar abia puteam mânca din cauza balonarii. Ieri noapte m-a durut stomacul enorm și abia am adormit. Nu simt nicio arsură pe stomac, ci doar e greu. Să fie și vreo răceală sau de la căldură? Mă simt moleşită și când veneam de la probele de bac era foarte cald, merg pe jos pana acasă 20 de min și nu e umbră deloc. Am avut și o durere la osul acela de la șold în partea dreaptă, zici că aveam o vânătaie acolo, ma rog. Niște cremă de galbene a ajutat atunci. Cert e că acum mă simt grea la stomac, să fi fost de la vitaminele alea? Mă duc destul de des la toaletă și simt că îmi e rece la picioare, toate astea amestecate mă termina. Mai ales urasc constipatia. Reusesc sa ma duc la baie, dar nu exagerat nu știu ce ar trebuj să consum. De la alimente la bauturi, nu mai suport deloc senzatiile si stările astea schimbătoare sad niște sfaturi? Idei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Costipatia si scaunul negru sunt perfect normale cand iei suplimente cu fier!
Nu este nimic rau in cazul asta, doar trebuie sa ignori si sa continui tratamentul, ca sa suplimentezi lipsa fierului din corp, care poate creea probleme mari din lipsa lui.

Constipatia se rezolva usor daca ai grija sa fierbi cateva mere, musai cu tot cu coaja, doar taindu-le in 4- sau 8 feliute fiecare, si fierte doar in apa. ca un fel de compot, dara FARA zahar. Se bea si se manaca din acel compot neindulcit, in fiecare seara cate 1 cana si a doua zi ai scaun normal.
Compotul asta de mere (neindulcit) rezolva constipatia cronica, deci, este foarte sanatos si foarte natural in acelasi timp.
Nu uita ca, este vara si trebuei sa bei mai multa apa, ca si lipsa ei duce la constipatie. Este sanatos sa bei 2 litrii de apa pe zi, dar vara, se poate si 3 litri chiar.

| Dee68 explică (pentru Violleta2022):

Mulţumesc frumos. Era foarte deranjant să fiu constipată... şi reuşeam doar bând apă şi mâncând pepene sau corcoduşe. :3

| DariaAriana a răspuns:

Buna ziua.
Pentru constipatie puteti lua 2 plicuri de sinergin. Un plic dimineata si un plic seara. Se dizolva in putina apa. Aveti grija sa l beti imediat, se face ca un mucilagiu si nu l mai puteti bea. Este foarte eficient. Mie mi l a recomandat de medicul de la Fundeni. Eu am probleme grave cu colonul si constipatia. Deci, pe dvs va ajuta sigur. Oricum, fierul constipa. Dar sa nu va lipseasca curmalele, prunele pe stomacul gol.
Va doresc multa sanatate!