| AndreeaDeeu a întrebat:

Bună, am o mica problema de sănătate, de câteva zile am scurgeri neregulate. Înainte sa fiu la menstruație cu 4 zile înainte am avut scurgeri maronii, iar după mi-a venit normal, a ținut 5 zile menstruația, iar după aproximativ o săptămână iar am avut scurgeri maronii, și acum ca și la menstruație, sânge. țin sa va anunț ca nu am avut contact sexual, sunt virgină, am 20 de ani și sunt puțin îngrijorată sa nu fie ceva grav, am fost foarte răcită înaminte sa fiu la menstruație, sper ca e doar o răceală, aștept un sfat, va mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Cauzele ciclurilor menstruale neregulateSus
Principalele cauze ale ciclurilor menstruale neregulate sunt:

dezechilibrele hormonale
dependenta de substante medicamentoase
fumatul
greutatea excesiva
greutate prea scazuta
tulburari de alimentatie (bulimie, anorexie)
stresul - hormonul de stres (cortizolul) determina dezechilibrul estrogenului si progesteronului care regleaza menstruatia
schimbarea metodei de contraceptie
exercitiile fizice intense
nutritie deficitara
o dieta bogata in carbohidrati
consumul exagerat de cafeina
excesul de alcool
chimioterapia
nasterea recenta
prezenta anumitor boli (diabet zaharat, boli hepatice, tuberculoza etc.)
boli sau tulburari ale organelor pelvine (himen neperforat, sindromul de ovar polichistic etc.)
avortul spontan
alaptarea
anormalii uterine (polipi, fibrom uterin etc.) sau endometrioza.
Este o raceala draga mea

| Lovemydoggy a răspuns:

Buna!
in aceeasi situatie am fost si eu anul trecut de Paste, cand am avut si eu scurgeri maronii, iar dupa mi-a aparut menstruatia, iar dupa ce mentruatia s-a terminat dupa 6 zile, din nou a aparut acea scurgere. Eram ingrijorata, asa ca am intrebat-o pe mama mea ce se intampla si m-am dus la un control la medicul de familie, iar acesta mi-a spus ca este o simpla raceala, iar scurgerile maronii sunt doar niste anume resturi de la menstruatia precedenta care se elimina pentru a fii corpul sanatos.
Nu te ingrijora! Sper ca te-amajutat si te-am linistit!

| Biliboaca_Maria_Larisa_1997 a răspuns:

Nu este nicio problema, stai linistita!