| IuliaMatei a întrebat:

Buna. Am o nelămurire. In luna ianuarie pe 11 m-am confruntat cu niste scurgeri maronii timp de 8 zile, după care pe 19 am fost la un control ginecologic unde mi s-a facut eco si mi s-a zis ca nu am ovulatie, ca am ovare polichistice si ca am un ovar mai mic si unul mai mare. Mi s-au dat anticonceptionalele Rigevidon pe 6 luni, Clorocalcin, supozitoarele tuiazin si un antibiotic foarte, foarte tare si mi s-a zis sa incep tratamentul din acea zi. Cum am luat primele pastile, după 2 ore mi-a venit menstruatia normală care a durat 5 zile, apoi am avut în fiecare zi mici scurgeri care mi s-au zis ca sunt normale în primele 3 luni de anticonceptionale. De la acest tratament m-am simtit foarte rau, dar mai rau de atat am inceput sa am dureri pelvine si in zona lombara ca si cum ar fi cele menstruale dar fara menstra. Am schimbat doctorul ca nu auzisem lucruri tocmai bune si la celălat (unul din cei mai buni din oras) mi s-a facut tot un eco, mi s-a zis ca e totul ok, ca sunt sănătoasă jos si ca am doar un ovar (cel drept) cu aspect micropolichistic, dar ca nu este nimic grav. Mi s-au schimbat anticonceptionalele cu cele Logest si doar pe 3 luni, mi s-au dat ovule 10 zile, gelul Saforelle pentru spălat iar pentru dureri supozitoarele Aceclorfen. De la acest tratament m-am simtit bine, doar ca durerile tot nu au dispărut. Nu mai sunt ca la inceput, dar durerea acum persista in zona lombara si zona din partea dreaptă jos si uneori mici înțepături în zona pelvina si se lasa in picior. Durerea nu este una insuportabilă, dar se simte. A pățit cineva asa ceva? E de la tratament? Trece de la sine? Menționez că am facut si urocultura si a iesit bine. Am citit multe pe net si ma cam sperie...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Buna, Iulia!
Nu ai mentionat varsta si ar fi un factor important.La fel ca si alte detalii pentru ca, desigur ca online si in lipsa mai multor aspecte (varsta, viata sexuala, ce tip de menstruatie aveai anterior etc.) nu prea se poate aprecia 100% corect o astfel de problema, dar daca tu ai fi o persoana apropiata mie si mi-ai permite sa imi expun opinia, ti-as spune ca simptomele tale ma duc imediat cu gandul la boala inflamatorie pelvina (BIP), dar desigur ca nu se exclud si alte posibilitati si de aceea ai avea nevoie de investigatii si analize specifice.

Daca doresti, imi poti zice localitatea sau macar judetul unde locuiesti (o poti face si in privat prin mesaj sau felicitare daca doresti) si ti-as putea recomanda un medic bun pentru ca se pare ca totul este atat de confuz incat este greu sa ajungi la o concluzie.
Multa sanatate!

| IuliaMatei explică (pentru Floridori):

Am 19 ani, menstruatia mea este neregulată, adică de regulă imi vine cu 3 zile inainte sau dupa luna anterioară. Ginecologul mi-a zis ca nu trebuie sa imi fac griji ca totul e ok jos, iar daca ma mai doare sa ma duc la urgente.

| IuliaMatei explică (pentru IuliaMatei):

Sunt din Botoșani și am avut si am doar un singur partener sexual, adică este primul cu care mi-am inceput viața sexuală.

| Floridori a răspuns (pentru IuliaMatei):

Diferentele de +/- 1, 2, maxim 3 zile intre menstruatii sunt privite ca normale, mai ales pe perioada adolescentei, deci daca te incadrezi in aceste mici diferente, nu stiu cum ai ajuns la concluzia ca ciclul tau menstrual este unul neregulat.In cel mai rau caz, s-ar putea considera partial neregulat.Organismul nu este un ceas elvetian...
Sincera sa fiu, nu cunosc in Botosani, dar daca ai putea ajunge la Radauti, ti-o recomand pe dr. Maria Chifan, iar daca ai posibilitatea sa ajungi pana la Iasi, atunci optiunile ar fi mai multe dar momentan as zice dr. Emil Anton sau dr. Gigel Eugen Ancuta.

In alta ordine de idei, este foarte important sa mergi la un alt medic pentru a te lamuri, avand in vedere aceasta confuzie.Ori iti va confirma spusele unuia dintre medicii la care deja ai fost, ori isi va forma o alta opinie si te va indruma sa faci analize suplimentare daca va fi cazul, astfel incat sa se ajunga la un diagnistic cat mai precis.

Tind in continuare sa cred ca ar putea fi vorba de BIP.Pot exista si alte probleme asociate, evident, dar asta as banui eu in prima instanta.
Poate ca iti va fi incomod sa ajungi pana la Radauti doar pentru o consultatie, dar poate ca merita.
Desigur ca poti cauta si alti medici in localitatea ta, dar incearca sa te bazezi pe recomandari de la persoane de incredere.
Multa sanatate si succes iti doresc!

| IuliaMatei explică (pentru Floridori):

Anticonceptionalele mi-au fost prescrise de primul doctor la care am fost, eu nu sunt de acord cu ele. Am o intrebare, pe 19 am inceput sa iau Rigevidon, apoi dupa terminarea blisterului am inceput direct cu Logest si mai am 4 pilule din acest timp de anticonceptionale, după ce le termin pe astea 4 le-as putea întrerupe? Ar fi ceva grav? Sau care ar fi efectele? Normal as mai avea inca o cutie de Logest dar parca nu as mai vrea sa le iau ca nici nu ma simt ok de la ele.

| IuliaMatei explică (pentru IuliaMatei):

Si m-as duce la spital sa vad care este problema, dar nu stiu daca nu afectează spottingul pe care îl am, sau daca imi va veni menstruatia saptamana asta (ca mai am doar 4 pilule)..ar trebui sa astept sa treaca si apoi sa ma duc la un control?

| Floridori a răspuns (pentru IuliaMatei):

Depinde pentru ce anume ti s-au prescris anticonceptionalele. Daca ti-au fost prescrise pentru a regla ciclul menstrual, cel mai probabil ciclul menstrual va veni ca inainte in cazul in care le intrerupi, adica cu acele mici diferente de 2, 3 zile, ceea ce in mod cert nu se poate considera "ceva grav". Doar ca le-ai luat o luna degeaba. Oricum in aceste cazuri de diferente foarte mici, nici macar nu sunt necesare si oricum, se prescriu numai in cazul in care s-a stabilit o dereglare hormonala.
Daca ti-au fost prescrise pentru problemele ovariene si daca acestea chiar exista, intreruperea tratamentului poate afecta intr-o foarte mica masura.
Ti-as recomanda sa le iei pana cand vei vizita alt specialist si in functie de ce iti va recomanda acesta, poti lua o decizie mai potrivita.
Doar ca metoda de contraceptie, nici eu, personal nu sunt deloc de acord cu ele, dar voi incerca sa fiu cat se poate de obiectiva happy

Ideal ar fi sa te programezi la medic dupa ce ti se termina sangerarea menstruala.Controlul pe perioada sangerarii se face numai in situatii de urgenta si/sau atunci cand exista o sangerare pe o perioada lunga de timp si/sau hemoragie.
In cazul in care exista spotting intre menstruatii, consultatia se poate face oricum, mai ales daca deja esti programata sau consultatia nu se poate face in alte conditii.
Sper sa reusesti sa primesti ajutor.
Numai bine!

| IuliaMatei explică (pentru Floridori):

Eu inițial m-am dus la control pentru scurgerile alea maronii care au ținut 8 zile, acolo mi s-a zis ca anticonceptionalele mi le da pentru a mi regla menstruatia si tot acolo mi-a zis ca am ovare polichistice, celalalt medic mi le-a redus si mi le-a schimbat pentru ca alea erau prea tari sî mi-a zis ca nu e ok sa le întrerup dintr o data si de asta mi-a dat 2 cutii de Logest plus aia pe care am luat o de Rigevidon, ca sa fie 3 luni. Si mi-a zis ca am doar orarul drept cu aspect micropolichistic si ca nu este grav, sa nu ma sperii. Si durerile au aparut dupa 3 zile de la primul tratament, ca niste dureri menstruale, dar acum însă simt uneori mici înțepături în zona pelvina, nu ma mai doare ca atunci, doar spatele, nu am senzatie de usturime, mâncarime la urinare, nu am dureri in timpul contactului sexual, ar putea fi si de la pastile?

| Floridori a răspuns (pentru IuliaMatei):

Raman la aceeasi parere.Ca cel mai bine ar fi sa continui cu tratamentul cel putin pana la o urmatoare consultatie medicala.
Cel mai in masura pentru a aprecia cauza simptomelor este medicul ginecolog doar dupa o consultatie amanuntita.

| IuliaMatei explică (pentru Floridori):

Am fost si mi-am facut sumarul de urina si au iesit urmatoarele:
Epitelii plate frecvente
Epitelii rotunde foarte rare
Leucocite foarte rare
Hematii foarte rare (4-5 hematii/camp)
Mucuta prezent
Acid absorbit negativ
Bilirubina negativ
Cipri cetonici negativ
Densitate 1.025
Eritrocite 50RBC/ul
Glucoza negativ
Leucocite negativ
Nutrit negativ
Ph 6.0
Proteina
Negativ
Urobilinogen normal
Durerile pot fi cauzate de ceva din astea?

| Floridori a răspuns (pentru IuliaMatei):

Buna!
Ceea ce imi atrage atentia sunt celulele epiteliale frecvente in urina.
De cele mai multe ori, inseamna ca probele de urina au fost contaminate si analiza ar trebui repetata, dar daca ele chiar exista, pot indica o tumoare. Faptul ca exista leucocite, ma face sa ma duc cu gandul si la o posibila infectie asociata.Deci, da, durerea ar putea fi cauzata de asta.
Desigur ca online este aproape imposibil ca cineva sa fie sigur de o situatie ca aceasta.De aceea, iti recomand sa mergi la medic.Cel mai probabil iti va cere sa repeti analiza sau iti va indica ce trebuie sa faci mai departe, eventual iti va prescrie un tratament.
Numai bine!