| Hela a întrebat:

Bună! Am o perioadă stresantă și în ultima vreme mă enervez destul de serios din orice și încep să îmi iau câmpii, să țip cu toată puterea incontrolabil(tin sa precizez ca pana nu de mult eram o persoana calma si nu ma exteriorizam atat de mult) și să spun lucruri care știu că dor fără să mă mai pot controla. Mă enervează orice, mă agită orice, îmi vine din orice prostie să plâng si simt ca nimeni altcineva nu poate sa ma inteleaga si pune presiune pe mine. Aveți soluții pentru a ține măcar o perioadă situația sub control fără să recurg la gesturi disperate incontrolabile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Monst a răspuns:

Trebuie sa gasesti un loc unde sa stai sa te odihnesti departe de galagie sau lume si sa iti aduni gandurile. Gaseste un lucru care iti face placere, vorbeste cu cineva drag in care ai incredere descarca-te de aceste sentimente si incearca sa treci cu putere peste tot ce te supara.Am patit-o si eu nu este usor sa treci peste aceasta boala trebuie sa ai mult ajutor si sprijin din partea celor dragi asa zic psihologii dar tu trebuie sa iti gasesti acea putere si credinta in tine si sa spui sunt mai puternic si pot sa trec peste tot ce ma supara si ma enerveaza. Altfel, daca nu poti trece incearca ajutor specializat. De undeva trebuie sa o iei, altfel te pierzi.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O să îți propun o metodă simplă.

| sadrian46 a răspuns (pentru sadrian46):

1.Am înțeles din întrebările precedente că locuiești într-un oraș reședință de județ. Ai acolo un parc? Ai timp liber să ieși în parc sau pe câmp, sau în pădure, să fii în natură și singură? În mod sigur da.
2.Să stai acolo o oră, singură doar cu gândurile tale. Respiră liniștit și adânc. Să vezi că acea tensiune dispare.
3 După aceea revii în lume, cu oameni în jurul tău.
Îți revine tensiunea. Închide scurt ochii și imaginează-te singură din nou în parc. Respiră liniștit și adânc. Să vezi că acea tensiune se atenuează și începi să deții controlul.
4. Repetă pașii 1, 2, 3.
5. Obișnuiește-te să ieși regulat în natură, și cu și fără motiv.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Inteleg cum te simti, pentru ca si eu m-am simtit asa candva...
Si printre solutiile temporare, desi parea ca nimic nu are sens (si chiar nu avea), ar fi vreo doua sau trei:
- gasesti acea putere in tine, cam imposibil de gasit, prin care te stapanesti si nu lasi sa cazi in acel spatiu inchis care iti da acea senzatie, reusesti sa pui control asupra gandurilor tale, meditezi, fugi afara, te relaxezi, si efectiv te ridici incercand sa iti spui ca totul o sa fie bine;
- recurgi la solutii de "astupare" sau poate chiar definitive, de exemplu un psiholog, psihiatru, pastile, desi nu zic ca ajuta neaparat, dar macar o sa iti dea o senzatie de bine pe moment, ceea ce este bine, pentru ca... presupun ca ai vrea un moment de liniste; altele ar fi bautura big grin
- stai asa, plangi pe umarul cuiva, chiar daca nu te intelege, nu ai ce sa faci. Te descarci pana cand trece perioada, chiar daca simti ca iti pierzi mintile.

Sau poti sa profiti de momentele in care te simti bine, sigur trebuie sa existe si astfel de momente, cum ar fi seara cand este liniste, cand nu se mai aude nimic si cand nu ai vrea sa mai vina ziua urmatoare, incearca atunci sa te relaxezi (daca chiar asa se manifesta aceasta stare).

Mai mult de atat... noi nu prea putem face nimic, degeaba zicem ca o sa fie bine dupa aceasta perioada, ca nu te prea ajuta (desi o sa fie bine).
Si probabil replica cum ca "alte persoane au dus-o mai rau" iti pare insuportabila.
Dar o problema mica, o problema mare... tot o problema este, asa ca inteleg.

Si inca un lucru, in final, cand o sa fie liniste si pace (cum s-ar zice), te asigur ca nimic nu o sa mai conteze.

Numai bine!

| Hela explică (pentru DoarBogdan):

Asemenea... tratamente medicale... chestiile astea cu om in care sa ai încredere sa discuti si sa plangi pe umarul lui.ma cam depasesc happy

| DoarBogdan a răspuns (pentru Hela):

Cand o sa vina momentul, o sa vina indeferent de ce ii faci.

Iar prin ce treci acum... probabil se intampla pentru ca asa trebuie, pentru a aduce o schimbare ulterioara in bine.

| BaciuFlorin a răspuns:

Deci in afara de asta ai următoarele simptome:
Dureri de cap
Dureri musculare(pe spate)
Vedere cu purici(uite te la nori sa observi)
Tinitus( stai intr o încăpere cu liniște totala)

| Hela explică (pentru BaciuFlorin):

Am dureri de cap, am dureri musculare, am si vederea incetosata(asta cred ca mai mult e ca nu am un somn odihnitor)... tinitus, nu am

| BaciuFlorin a răspuns (pentru Hela):

Cam asa am si eu din Ianuarie, am mers la doctori, nimic, cu toate se simt, ori este anxietate, ori sindromul vizual Snow, sti de la ce a pornit totul?

| Hela explică (pentru BaciuFlorin):

De la stres. dar stari depresive si de anxietate aveam si inainte. Acum se indesesc si am mai avut stari incontrolabile cand am aruncat lucruri sau cand am lovit membri din familie. Totusi o sa repet ca situatiile astea au fost foarte rare, iar eu majoritatea timpului sunt o persoana calma, nici sa tip sau nu stiu. Faceam multe glume, radeam din orice prostie, cantam, dansam... acum parca sunt o batranica careia ii vine sa bata pe toata lumea numai ca se uita cineva la ea. Ma irita cand vorbește cineva cu mine, tip sa taca. Acum am scris atat pentru ca simt o neliniste si in acelasi timp ma simt lipsita de vlaga si am o durere ascutita de cap in parte fruntii spre centrul creierului si cand nu e ascutita e apasatoare.

| BaciuFlorin a răspuns (pentru Hela):

Sincer, la psiholog am fost ajutat foarte mult, sa ma inteleg pe mine si sa imi constrolez stările, te sfătuiesc sa incerci n ai ce pierde

| Bbiancab2 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat! Din cauza presiunii si a stresului te enervezi din orice si nu te poti controla. Cel mai bine este sa te duci la parinti sau la prieteni si sa te descarci pentru a te simti mai bine, vei vedea ca dupa ce spui tot ce ai pe inima si toate lucrurile pe care le ti in tine te vei elibera de tot stresul si de problemele care iti pun capac.

| Hela explică (pentru Bbiancab2):

Faptul ca am spus ce simt/gandesc... au accentuat situatia