| Diiiia a întrebat:

Buna am o prietena care vrea sa se ingrase ce ii recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Respectarea cu strictete a meselor principale ale zilei. Sfatuieste-o ca la micul dejun sa manance 1-2 oua(fierte sau prajite, dar nu zilnic)si cateva felii de paine cu unt/margarina+o cana cu ceai/lapte.Pranzul sa fie compus din doua feluri de mancare+desert: o farfurie cu supa/ciorba si 2-3 ardei umpluti(mici sau medii), spre exemplu si la cina peste/o farfurie de tocanita/fasole prajita etc.Sa nu mai consume fast-food si sa consume mai rar mezeluri/preparate(toate acestea sunt bogate in calorii, dar nesanatoase). Daca simte ca ar mai trebui ceva, poate consuma cate un sanwich intre mese, iar ca gustare poate consuma cereale cu lapte/iaurt(pot fi consumate si la micul dejun), fructe uscate, nuci, alune sau fistic. Daca dupa cateva luni(minim 3) nu se observa nici-o diferenta, e posibil sa fie genul de persoana care nu poate lua in greutate.

6 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Pentru sanatatea ei ii recomand sa ramana asa. O ingrasare fortata, poate duce la aparitia multor complicatii de sanatate. Sincer.

| cosmina05 a răspuns:

Depinde ce varsta are. cel mai bine ar fi dupa parerea mea sa nu-i lipseasca cele 3 mese din zi si sa fie consistente.in rest cred ca atunci cand va fi matura oricum se va mai ingrasa, gen dupa o nastere, etc

| melyyy a răspuns:

Pai in primul rand sa nu mai fac sportwinking si sa manance paste fainoase dulciuri(ciocolata) astea ingrasa cel mai repedehappy

| cubuzunarulgol a răspuns:

Nu trebuie sa manance mai mult decat ii e foame, mai ales fast-food, pentru ca o sa adauge grasime, ceea ce e f insestetic. In cazul ei trebuie sa adauge masa musculara, ceea ce se obtine prin sport.

| andreylarentiu a răspuns:

Aici gasesti cateva sfaturi www.zuum.ro/pagina.php?id=477

| ArT_2528 a răspuns:

O fata mi-a zis ca s-a ingrasat cu alunehee heehappy a zis cam o pungutsaa la cateva zilehee hee, ciocolata, dulciuribig grin