| Ioana857 a întrebat:

^^ Am o prietena de clasa a 8-a care in ultima vreme are mici probleme.e tot timpul agitata si nesigura pe ea..Si a inceput sa puna kilogramele pe ea fara sa-si dea seama. Daca stiti o dieta eficienta ca in 5 luni sa dea jos macar 16 kg ar fi foarte multumita.Dau funda! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| DiannaDia a răspuns:

Ar fi de preferat să meargă la nutriționist...nu poți face lucrurile după ureche. Mai ales că aici este complicat deoarece depinde de organism. Dacă ți-aș da ce mănânc eu, de exemplu, nu cred că s-ar potrivi la ce îți trebuie ție. Așa că cel mai bine este să consulte un specialist. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
sa consulte un specialist posibil sa se confrunte cu o depresie sau eventual o anorexie.
O zi buna.

| Ioana857 explică (pentru anonim_4396):

S-a ingrasat pe fond de stres..fiind clasa a 8 a e aceea perioada cu examenele si simularile..de aceea vrea o dieta care sa o poata urma.

| Ioana857 explică (pentru anonim_4396):

S-a ingrasat pe fond de stres..fiin clasa a 8 a e perioada cu examenele si simularile..si vrea sa arate bine la banchetul de sfarsit de an..asadar mi-a cerut o dieta care sa dea cat de cat roade..si face exercitii si aerobig mai zilnic.dar inca nu stie ce sa faca cu alimentatia.

| Sean a răspuns:

Pentru inceput are nevoie de sport, adica jumate de ora de alergat minim pe zi, ii sanatos si arde si multe calorii, un alt lucru ar fi sa numai manance paine, sa foloseasca ulei de masline la gatit si sa mance mai multe mese pe zi, pentru ca organismul asimileaza doar un anumit numar de calorii la o masa restul se depun ceea ce duce la kilogramele in plus, pe fiecare produs scrie cate calorii are un produs, acum depinde si de greutatea ei si mai multe lucruri, uite un calculator sa te ajute:

http://www.csid.ro/calculator-calorii/