| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, am 14 ani si imi vine mereu un miros urat din vagin (mentionez ca fac dus zilic, sau de 2 ori pe zi). Luna aceasta menstruatia a dura 5 zile ca de obicei insa a curs foarte putin, ar fi fost suficient sa pun un absorbant de zi pentru a nu ma pata. Vreau sa mentionez ca eu nu am avut probleme cu menstruatia pana in sepembrie anul aceste cand am fost internata in spital.De atunci a inceput sa imi vina ciclul neregulat, venea odata la 2 luni etc...
Care poate fi problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Problema ta este o infectie genitala din cauza igienei defectuoase. Oricat sange ai pierde, absorbantul se schimba obligatoriu la 6 ore, altfele sangele incepe sa intre in putrefactie si sa devina sediu pentru microbi. In timpul menstrei trebuie sa te speli macar de 4 ori pe zi, iar in zilele obisnuite de 2-3 ori (dimineata, seara si dupa scaun), in nici un caz o singura data pe zi.
Mergi la medicul de familie, iti va recomanda un tratament. Si regleaza problemele de igiena personala.

| CoquineNoire a răspuns (pentru Brigaela):

Tu nu ai citit ca face dus in fiecare zi si chiar de 2 ori pe zi? deci nu e din cauza ca are o igiena defectuoasa.
sa zicem ca pe tine te ustura cand faci pisu sau ai o secretie mai anormala, cum e sa-ti zica cineva ca ai o igiena precara, si chiar de 2 ori sa mentioneze asta, cum ai facut tu?
pot fi multe alte cauze, dar na, mancam rahat, ca avem o rama albastra.

| Brigaela a răspuns (pentru CoquineNoire):

Trebuie sa faci dus de 2-3 ori ep zi in afara menstrei si de minim 4 ori in timpul menstrei. O data este foarte putin, chiar de doua ori inseamna ca nu faci nici macar in 90% din zile dus de doua ori.
Eu ti-am spus ce problema ai si cum o poti remedia. daca nu vrei sa o remediezi, e treaba ta. Dar nu inteleg de ce te superi, cand este suficient de evident ca am identificat corect problema. daca eu as avea o secretie urat mirositoare, a doua zi as lua masuri, prima fiind sa-mi suplimentez igiena si a doua sa merg la medic (masura elementara de igiena). Nu m-as supara pe cineva care ma invata de bine.

| CoquineNoire a răspuns (pentru Brigaela):

"Eu ti-am spus ce problema ai si cum o poti remedia. daca nu vrei sa o remediezi, e treaba ta". nu sunt eu cea care a pus intrebarea, si eu nu m-am suparat, ca nu am de ce.
ti-am atras atentia, ca ai jignit-o intr-un fel pe cea care a pus intrebarea.
sa zicem ca tu esti constienta ca respecti igiena cu strictete (chiar si de 2 ori pe zi, conteaza!, ca poate nu are timp sa stea toata ziua la dus), cum ar fi sa-ti zica cineva ca ai o igiena defectuoasa? pai suna extrem de urat.
si asa ca fapt divers, stiai ca infectiile genitale apar si de la dusurile intime prea dese?

| Brigaela a răspuns (pentru CoquineNoire):

Numai cea cu Candida, nu e cazul.
Nu stiu ce iti suna tie urat, este un sfat sincer si real. Adevarul nu suna niciodata urat, uratenia este numai in mintea celui care asculta.
Timp sa stai toata ziua la dus? Dureaza 10 minute un dus complet, in 24 de ore, ai timp pentru tine 20 de minute, chit ca il reduci din somn.
Sincer, eu nu mint, inteleg ca tu preferi o minciuna frumoasa unui adevar neutru. Ciudata abordare.
Imi cer scuze, nu am vazut ca nu ai pus tu intrebarea. Inseamna ca persoana care a intrebat a inteles raspunsul.

| CoquineNoire a răspuns (pentru Brigaela):

Femeie, e vorba ca oricum ai da-o, ai facut-o nespalata.
punct.
nu mai suferi tu atata ca stii tu tot ce tine de problemele intime, ca esti in majoritatea raspunsurilor cam dezinformata si nu se potriveste mai deloc ce zici tu cu realitatea, si nu vreau sa fiu rautacioasa.
are 14 ani, si presupun ca se mai duce pe la scoala si ea, crezi ca baga c u r u l in chiuveta sa se spele ea de 4 ori pe zi ca asa ii zici tu? de 2 ori este de-ajuns, ca prea mult spalat distruge PH-ul, chiar daca nu executa bai intravaginale. si daca tot nu trece problema nici dupa 2 spalari pe zi, pai atunci are ceva ce necesita o abordare mai complexa, nu sa se spele toata ziua, ca asa nu rezolva nimic, poate chiar sa agraveze.
las-o asa, nu are rost.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mirosul urât/deranjant se poate datora unei INFECŢII genitale.

N-ai precizat pentru ce ai fost internată în spital în septembrie 2012...

În privinţa întârzierii menstrei ( menstruaţie la 2 luni ), aici este o altă "discuţie" :

NU ai dat detalii : când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 12 luni, dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt NORMALE astfel de dereglări/întârzieri şi NU ai de ce să te îngrijorezi!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de întârzieri!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Cel mai probabil poate fii o infectie genitala.
Pentru ciclu neregulat iti recomand sa incerci sa bei ceai de cretisoara.
Regleaza echilibrul hormonal.
Si viziteaza un ginecolog neaparat.
Te pup!

| dooinitza a răspuns:

Nu mi s-a mai intimplatat asa ceva dar am citit ca nu e de bine
si in sursa mea de informatie era scris ca urgent ar trebui sa consulti un ginecolog (stiu si mie mi se face frica doar cind ma gindesc la cuvintul ginecooolog)
SUCCES!

| dooinitza a răspuns:

Ah si mesajul meu cred ca tea speriat un pic dar nu-ti face griji multor femei li s-a mai intimplat asemenea chestii
Nu-i chiar atit de grav dar ar trebui oricum sa te asiguri!