| Doroteaa a întrebat:

Buna.
Am o problemă, am 16 ani și am 37-38 kg am arderi mari de valori, nu pot să pun masa musculară pe picioare nicicum, nu prea am posibilitatea de a merge la un specialist...
Puteți să mă ajutați va rog? Toate fetele de la mine din clasa mea arata foarte bine.
Am incercat sa mă forțez da nu pot nicidecum.
Va rog frumos ajutați-mă cu sfat.
Dau funda!
Va mulțumesc și apreciez orice sfat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Sekim a răspuns:

Oh, doamne.
1. Arderi mari de valori? Nu am auzit niciodata termenii astia, probabil te referi la metabolismul tau si la arderea grasimilor.
2. Toate organismele functioneaza simplu : un organism are nevoie de energie pentru a functiona, energie pe care o ia din mancare. Alimentele au pe eticheta un numar de calorii, adica o valoare energetica. Fiecare corp are un necesar caloric zilnic ( ex. adultii in medie consuma 2000 kcal stand, ca o masina cu motorul pornit care sta pe loc ). Tu, la fel ca toti ceilalti ai nevoie de o cantitate de calorii zilnic. Motivul pentru care tu nu te ingrasi si nu poti pune masa musculara este faptul ca nu ii oferi organismului ceea ce are nevoie, nu faptul ca tu arzi rapid ceea ce consumi, asta e o ineptie.
3. Surplus caloric. Pentru a pune masa musculara si a creste in greutate, trebuie sa fii intr-un surplus caloric. Ce inseamna asta? Inseamna ca pe baza necesarului tau caloric zilnic ( ex 1000 ), vei adauga mai multe calorii ( ex 500, deci vei consuma 1500 zilnic ). Tinand cont ca 1 kg de grasime are 7700 calorii ( aprox ), avand un surplus zilnic de 500 calorii vei pune 1 kg in 15 zile.
4. Masa musculara. Nu ai mentionat cum intentionezi tu sa pui aceasta masa musculara. La sala? Alergand? Cum faci asta? Cel mai bine ar fi sa mergi la sala si sa te antrenezi cu greutati. Ca incepator in sala poti sa ai un surplus caloric putin mai mare ( ex 750 ), deoarece incepatorii vor avea rezultate rapid. Un lucru care trebuie luat in calcul este faptul ca, cum am dat exemplu sus, corpul consuma un numar de calorii zilnic ( ex 1000 ). Daca tu ai un surplus de 750 ( 1750 calorii pe zi ), asta este valorea ta facand nimic. Daca tu faci sport si mergi in fiecare zi, asta inseamna calorii consumate, ceea ce inseamna ca din 1750, facand sport 1 ora consumi 200 calorii, deci la finalul zilei o sa ai surplus doar 550, nu 750. Spor

| ScottishPrincess a răspuns:

Eu ma ingras mancand cipsuri si dulciuri.