| Theooo23 a întrebat:

Am o problema.As vrea sa slabesc dar nu stiu cum. Vreau sa renunt de tot la dulciuri.Dar cu cat stau mai mult fara....cu atat imi vine sa mananc mai multe.Cum as putea sa scap de aceasta,, problema" a dulciurilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Îngheţatăăă3310 a răspuns:

Buna. Prin aceeasi situatie trec si eu, si eu trebuie sa slabesc. Si mie imi vina sa mananc dulciuri dar incerc oarecum sa ma abtin; adica atunci cand imi vine sa mananc dulciuri, imi fac o limonada, un suc de portocale, beau un lichid. Daca pur si simplu nu te poti abtine, incerci sa mananci o bomboana pe zi, sau o bomboana la 2 zile. Mananca fructe, multe, multe fructe. Nu ingrasa + ca sunt si dulci. Poti manca struguri, pepene si altele. Bafta la slabit. Apropo, incearca sa faci mult sport, peste 20 de minute pe zi. De exemplu, eu joc in fiecare zi badminton cu o prietena, o ora, o ora si un pic. Se vede progresul.

Te pup si bafta la slabit!

| Theooo23 explică (pentru Îngheţatăăă3310):

Sport fac in fiecare zi. Fac baschet de 4 ani.iar in fiecare zi antrenamentul dureaza mai mult de 3 ore(o ora pe plaja de dimineata si 2 ore seara in sala)

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și fructele sunt dulci, sunt mult mai sănătoase.
Învață să mănânci, trei mese principale și două gustări pe zi, servite la aceleași ore, combinarea corectă a alimentelor, multă sport (exerciții fizice zilnice, minim 30 de minute), hidratare, etc.
http://calorii.oneden.com/
Pa, pa.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

NU trebuie să renunţi la absolut toate dulciurile.
Organismul tău are nevoie atât de fibre şi proteine, cât şi de dulciuri.
Dacă nu mănânci deloc, îţi va scădea glicemia şi vei ameţi, vei avea stări neplăcute sau poate chiar vei leşina.
Vorbesc din propria experienţă.
Acum trei veri, doream să slăbesc mult într-un timp foarte scurt.
Mâncam foarte puţin, săream peste mese şi evitam dulciurile.
Ştii ce mi s-a întâmplat?
Am leşinat de două ori iar starea mea se înrăutăţise.
Acum mănânc normal, iau trei mese principale şi două gustări.
Am slăbit câte puţin dar sigur.
În momentul de faţă nu mai am probleme cu greutatea, sunt mulţumită de felul în care arăt.
Nu mânca prăjituri, ciocolată şi napolitane.
Mănâncă biscuiţi Belvita, batoane Fitness şi multe fructe.
Încearcă să ai un stil de viaţă sănătos, mănâncă iaurt degresat, piept de pui la grătar sau fiert, supă, legume, fructe şi nu uita să practici sport.
Bea zilnic minim 2 litri de lichide.

Mult succes!

| Theooo23 explică (pentru Hydrangeaceae):

Mersi de raspuns...o sa incerc desi nu prea mananc fructele si legumele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Cum stai cu glicemia?
Mergi si fa o analiza sa vezi. Compenseaza cu fructe, nu mai tine dulciuri pe langa tine.
Iti trebuie multa VOINTA!
Te pup!