| D3lia a întrebat:

Buna! Am o problema...cam de o luna, doua, ma doare in partea dreapta chiar langa buric doar putin mai sus si zona aceea este cam tare.Stiti ce ar putea fi? Ce boala...sau de la ce vine aceasta durere? Multumesc anticipat worried

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| zorialbi a răspuns:

S-ar putea sa fie apendicita. Mergi neaparat la medic sa te consulte. Intre timp poti sa faci un test: sa stai intinsa pe pat, sa ridici piciorul drept in sus si sa apesi pe locul respectiv sa vezi daca te doare mai tare. Daca te doare e foarte posibil sa fie apendicita. O alta varianta ar fi sa fii racita la ovarul drept.

8 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cel mai indicat este sa mergi la medicul de familie, el iti va da trimitere la chirurgie daca e vorba de apedicita sau hernie ombilicala.

April
| April a răspuns:

Sindromul intestinului iritabil.

| constantyna a răspuns:

Hernie periombilicala? O apendicita cronica (localizare atipica), O diverticulita? Un volvulus? Durerea apare la efort fizic? Cat dureaza, ce intensitate are ea? Durerea este doar in acel loc, sau "iradiaza"spre alte zone? Mai ai si alte simptome(greata, etc)? Ai tranzitul intestinal normal(dpv al gazelor, si dpv al scaunelor)? La aceste intrebari poate raspunde un medic internist(apoi un chirurg, daca e cazul), cu ajutorul al unor investigatii(ex: o ecografie abdominala), si al unor analize:VSH, hemoleucograma completa, etcMergi la un medic bun, te rog!

| verona333 a răspuns:

Nu este apendicita caci daca era te durea in spate si in dreapta sau stinga abdomenului. Cred ca ai probleme cu stomacul caci si eu am aceleasi simptome si am gastrodenita cronica si in acest caz te doare toata zona epigastrala(de sub osul stern) pina la buric, in cazul apendicitei simti dureri si intepaturi de nu te poti misca. Totusi mergi la un gastrolog si dupa un test vei vedea cauza, oricare ar ea fi trebuie inlaturata. Sanatate

| ILikeToKnow a răspuns:

Mie mi se pare ca in zona descrisa de tine se afla intestinele. Poate ai o infectie sau ceva. Mi se pare putin prea sus sa fie apendicita, dar nu e exclus

| manndarina a răspuns:

A zis mai sus de buric...cum sa fie apendicita waiting

| rserpu a răspuns:

URGENT mergi la medic. Este apendicita, iar in caz ca se sparge, faci infectie si poti muri. Eu in locul tau imediat as merge, nu as mai sta pe ganduri.

| Prajiturica_6436 a răspuns:

Ar putea sa fie apendicita... Sfatul meu este sa mergi cat mai repede la doctorworried