| Marius030303 a întrebat:

Buna, am o problema cu o măsea care mă supără de vreo câteva zile și acum am o durere insuportabila, nu mai știu ce să fac, am încercat orice și pasta și cuișoare și usturoi și apă cu sare și guma și pastile și nimic nu își mai face efectul. Va rog ajutati-ma să îmi pot calma macar un pic durerea, sunt in Germania și aici nu pot sa merg la stomatolog, aștept răspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alex15ccc a răspuns:

Cauta un analgezic mai puternic, ceva cu codeina sau tramadol etc.

| Henrypericolpublic a răspuns:

Poți sa pui ceva rece sau cald în zona masele, pe obraz, sa te relaxezi și sa faci ceva sa uiți de durere ia un calmant 2-3.Nu renunță și suporta.Ar fi bine sa te duci la doctor dar de ce nu te poți duce acolo unde ești în Germania?
Oricum Îți doresc Noroc și sănătate, dacă nu te poți duce în Germania la stomatolog vino în Romania și mai caută dacă sunt geluri sau pastile speciale pentru durerea de dinți. Hai ca nemții fac marfa bună. Sa ne auzim cu bine

| Marius030303 explică (pentru Henrypericolpublic):

Aici în Germania fara card de sănătate nu te primește nimeni, nici macar la spital și eu cum sunt venit doar de sărbători e o problema asta acum daca nu am apă rece in gura mă doare insuportabil nu știu ce să mai fac nici un calmat nici un antibiotic nu are efect chestia e că la mine e o măsea care e aproape toată acoperita de gingie

| forgetmynutella a răspuns:

Salut!

Nu sunt bine informat cu privire la medicina dentara, dar îți spun că dacă molarul tău este cariat nervul poate fi necrozat, iar procesul poate cauza dureri.

Îți recomand să nu iei analgezice sau pastile cu un efect foarte puternic pentru ca membrana stomacala poate fi perforata/deteriorata.

Nu cred ca ai ce face cu durerea odată ce persista, îmi pare rău.

Din păcate cu atât te pot ajuta.

| claudia26 a răspuns:

Buna seara, Augumentin 1g/12 ore asta in caz ca vi se elibereaza de la farmacie