| micurutza2005 a întrebat:

am o problema: de cateva zile ultimele doua degete de la mana stanga imi sunt putin amortite si nu le pot apropia de restul degetelor suficient de bine parca m-ar tine ceva si nu am putere iar daca iau apa in mana nu reusesc pentru ca se scurge doar cu dreapta pot sa tin apa, parca as fi putin paralizata asta e senzatia si nu stiu ce as putea sa fac sa treaca si sa imi revin. poate fi de la calciu ceva reactii? desi nu am avut lipsa de calciu la ultimele analize toate au fost bune, ce pot avea? multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un nerv de la incheietura mainii, este presat din cauza unei inflamatii care poate fi minora, de la pozitionarea mainii pe tastatura, de la cititul unei carti pana la un efort fizic constant si monoton... pot fi multe. tind sa cred ca este canalul carpian, nervul este presat si iti amortesc degetele incepand cu cel mic, apoi urmatorul...medicul de familie o sa iti spuna sigur ce este.

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu cred ca are legatura cu inima, mai degraba e o afectare a nervului periferic. Poate te-ai lovit, sau ai carat, sau ti-ai expus mana la curent (eu patesc asa de la aerul conditionat din tren). Incearca sa iei vreo 3 zile Magne-B6 si daca nu se rezolva, du-te la medicul de familie.

| micurutza2005 explică:

Pentru BRIGAELA:nu m-am lovit dar am stat cumva intr-o pozitie mai rea cu mana la scoala si am ramas cu amorteala asta cred, mai patesc asa cand duc ceva greu in mana si imi amortesc degetele si asta am facut-o si nu mai imi revin din amorteala, astea sunt cele doua motive de unde mi se trage problema, dar ma incomodeaza si nu imi pot folosi mana cum trebuie si eu sunt stangace si cu dreapta nu prea pot inlocui ce trebuie sa fac cu stanga si vreau sa-mi treacaaaaa ce sa mai fac? ma tot masez dar nimic nu se amelioreaza.

| micurutza2005 explică:

Pentru ZAZUtotea ai dreptate asa e imi amorteste cel mic apoi urmatorul si putin si cel din mijloc si nu le pot apropia amorteala merge pana la incheietura mainii dar de ce oare se intampla asa de des si la carat si la stat cu mana sprijinita mai mult de masa sau tastatura si daca o tin sub cap etc.ma enerveaza sa merg la dr de fam.ca stau mult la rand si o sa" rada" poate cu ce problema minora ma duc eu la el, dar pe mine ma deranjeaza rau problema asta.

luciana
| luciana a răspuns:

Ascult-o pe brigala ca stie ce spune si sa vezi dupa cateva zile cum te simti, dar cand ai timp poti merge la med.de familie sa ii explici ce necaz ai si sa vezi ca iti va prescrie ceva sau te va trimite la neurologie. Multa sanatate si capul sus, ca Magne-B 6 face minuni, ai sa vezi. Lucien.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mergi la medicul de familie nu are de ce sa rada, e un caz medical pe care trebuie sa il rezolve.

| mioara a răspuns:

Du-te la dr, este reumatism si eu patesc tot asa.

| emy a răspuns:

Poate sa fie o carenta de calciu si magneziu.Medicul de familie nu are de ce sa rada, doar nu e copil. Iar daca rade, inseamna ca nu e suficient de matur si, probabil, si-a gresit vocatia.Incearca sa treci peste aceste lucruri marunte, si du-te la el. El, probabil, iti va recomanda niste analize si, astfel, vei afla despre ce e vorba.Si,inca ceva:incearca sa fii calma(mai ales cand iti va recolta sange, caci altfel unele dintre analize nu vor fi relevante) si sa fii optimista! Nu poate sa fie nimic rau.Multa sanatate si...capul sus! Totul va fi bine! Poate ne zici si noua despre ce e vorba. Te pup!

| lplostonyou a răspuns:

Miscare, miscare si iar miscare, ca face bine happy

| Clutsky a răspuns:

Buna. O radiografie ti-ai facut?
Sau, din ce stiu eu, cand te doare inima, iti mai pot amorti unele parti ale corpului, dar temporar (nu cateva zile)!

| Mihaela_2782 a răspuns:

E de la tastatura laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai medicul iti poate spune, daca doamne fereste e o problema a tunelului carpian, sa stii ca trebuie operat, nervul poate ramane strangulat din cauza presiunii.si poti ajunge sa ai o tumefactie difuza a mainii din cauza asta, iar dimineata si mai ales in momentele prelungite pot apare amorteli ale degetelor. dar te rog sa mergi la medic, poate fi si o alergie, o lipsa de calciu sau o problema neurologica serioasa.medicul nu are cum sa rada de asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ely are dreptate; si eu am patit si este carenta de calciu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie cand mi-a fost rau asa mi s-a intamplat. Apoi a trecut pe la cot. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu patesc asa ceva nu stiu de la ce e imi simt degetul amortit si nu pot face nimic cu el nu ma asculta poate e de la lipsa de calciu si magneziu zic eu mai bine ar fi sa mergi la medicul de familie te poate ajuta cumva si eu o sa merg azi si te voi sfatui sa vedem ce imi zice si mie:*