| kaossss a întrebat:

Salut, TPU! Încep prin a spune ca am 20 de ani.
De la un timp a început sa îmi amorteasca degetele de la mana stânga, din stânga s-a dus și în dreapta și acum 3 degete de la mana stânga și doua de la dreapta sunt amorțite. Simt amorțeală asta și în zona feței.
Pe lângă asta nu mai sunt stabil pe picioare și parca nu mai pot fugi.
Am auzit ca ii ceva de la coloana. Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Vizita la medicul de familie pentru trimitere la neurologie, analize si investigatii, iar astea trebuiau facute ieri, nu maine.

| mi25 a răspuns:

Nu mai astepta alte raspunsuri, cel mai bun ti-a fost dat de LPCTSTR.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Poate fi de la coloana dar de regula se întâmpla la oameni în vârstă sau care au anumite meserii, care necesită să aibă anumite poziții pentru timp îndelungat. În situațiile astea, discurile coloanei vertebrale pot "ciupi" un nerv, conducând la senzații de amorțire. Mergi la neurolog. Aproape sigur îți va da trimitere la RMN

| nukeyly a răspuns:

Problema pe linie nervoasa sau circulatie si nu se repara cu vitamina C din pacate, daca ai noroc un specialist te poate repune in fuctiune, n-o lungi sa nu fie ceva ireversibil.