| anonim_4396 a întrebat:

am o problema de foarte mult timp, de la aprox 12 ani. Cand urinez, ma ustura ingrozitor, dar fara dureri abdominale sau altceva, usturime si dureri la urinare groaznice, tin sa mentionez ca daca nu am un dus unde imi pot face o baie fierbinte nu imi trece deloc, si asta o patesc zilnic. Am fost la inceputul anului si internata in spital, mi-au facut urocultura, am fost si la eco si nimic, am plecat din spital fara diagnostic deoarece o data ziceau ca am cistita, o data infectie, o data ca nu am asa ceva, pierdeam proteine prin urina. m-au indopat cu antibiotice si dupa max o saptamana usturimea la urinare a revenit. Am 17 ani iar acum locuiesc in alt oras, parintii mei sunt plecati in strainatate si aici nu am medic de familie. Ce pot face? Si daca pot face ceva cat m-ar costa? Va rog. Multumesc mult,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pana ce vei gasi un medic cu renume diagnosticul si tratarea afectiunilor aparatului excretor(urinar), ti-as sugera sa acorzi o atentie sporita alimentelor pe care le consumi. Nu-ti cunosc obiceiurile/preferintele alimentare, dar ar trebui sa stii ca o alimentatie preponderent acida in conditiile in care rinichii nu isi fac treaba, va conduce la o crestere alarmanta a ph-ului acid din fluidele organismului, lucru care poate sa aiba consecinte negative generalizate pentru organism.
Vezi, in link, o lista orientativa cu alimente acide si alcaline; http://www.sportaholic.ro/alimente-acide-vs-alcaline/

| Violleta2022 a răspuns:

Este categoric o infectie urinara recidivanta!
Iti trebuie urgent o urocultura sa faci, la orice cabinet de analize medicale, cu rezultatul poti merge apoi la un urolog, de preferat un cabinet particular, ca-i mai direct si mai rapid.
Posibil s ate ajute daca dizolvi 2-3 linguri de biracbonat de sodiu (din cel de bucatarie) intr-un lichian cu apa calda si sa-ti pui poponetul acolo, Bicarbonatul de sodiu este o baza, care alcalinizeaza si dedrizeaza apa, laundu-ti senzatia de usturime.
Poti cumpara din farmacie niste pliculete cu urinal sau urinex (sincer, nu prea mai stiu cum se mai cheama astea, dar ceri la farmacie), sunt niste saruri alcaline care se fac cu un pic de apa si se beau, sunt bune la gust!
In caz de nu poti ajunge la farmacie, poti sa inghiti 1 lingurita de bicarbonat de sodiu dizolvata intr-un pahar cu apa rece, peste care poti pune putina miere de albine, sa ii schimbi un pic gustul.
Nu cred ca are importanta cat costa un consult la un urlog, este mai importanta sanatatea ta, sa nu cumva sa faci vreun blocaj renal. Sunt convinsa ca parintii tai iti vor trimite banii necesari.

| Simon a răspuns (pentru Violleta2022):

Parca Uractiv e.

| ALGator a răspuns (pentru Violleta2022):

Cu tot respectul, cred ca poate sa aiba mare importanta cît costa, de exemplu daca ai 17 (=venit zero) si parintii la mii de kilometri, nu stie cum.
Oamenii "aleg" sa-si neglijeze santatatea pentru ca o investitie in prezent cu folos in viitor cintareste mai mult decat o economie (de nevoie) in prezent cu potentiale necazuri in viitor.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ALGator):

Cand nu-i sanatate, ce importanta mai au investitiile?
Un copil neglijat de la 12 ani, cu probleme de sanatate, nu-i de conceput, mai ales in situatia in care parintii muncesc afara, deci castiga bine, si ar putea sa faca un efort sa trimita bani in tara pentru o problema atat de serioasa. Problemele netratate de infectii urinare, duc la imbolnavirea vezicii urinare, a rinichilor, la dializa si chiar moarte.
Imi pare tare rau sa spun aici, dar pericolul exista si daca ei nu se trezesc acum sa-si ajute copila, mai tarziu s-ar putea sa regrete amarnic.
Si eu suspectez ca poate fii o infectie cu Escerichia coli (sau mai scurt E coli), destul de frecventa si foarte periculoasa, care-si modifica tulpina si devine rezistenta la antibiotic, trebuind o noua antibiograma dupa fiecare atac si schimbat antibioticul.
Eu as recomanda cu toata increderea un tratament naturist de 1-3 luni cu 2 capsule de WILD OREGANO OIL (ulei de oregano salbatec), atentie, nu este acelasi lucru cu uleiul de oregano normal, doar cel salbatec are aceste propietati de a omori bacteria de E Coli. Se gaseste in capsule in anumite farmacii naturiste, sau online.

| ALGator a răspuns:

Dacă tot a durat atita, nu te repezi să iei măsuri înainte de a înțelege ce ai.
Ar mai fi de înțeles care e mecanismul acestor "infecții". Nu sînt periculoase (dacă e ce cred eu) dar sînt foarte tenace și chinuitoare.
In principiu e de mers la un urolog.

| ALGator a răspuns:

Ceeace se intampla probabil la tine e o cistita este o inflamatie a vezicii urinare.
Observa ca se numeste inflamatie si nu "infectie".
In cele mai multe cazuri, cistita se datorează infecției bacteriene de Escherichia coli adica o contaminare cu bacterii fecale. Acestea ajung de la anus prin diferite moduri la orificiul urinar. Poate fi prin atingere, prin act sexual.
Este inflamatie si nu infectie pentru ca bacteriile fecale odata ajunse in vezica urinara nu produc ele insele niciun rau. Organismul este cel care reactioneaza puternic provocind simptomele de inflamatie cu usturimi si celelalte. Deci, nu este in primul rind periculos ci chinuitor.
Cistita nu se face cum crede lumea de stat cu fundul pe ceva rece sau alte credinte. Leacurile de tot felul, inclusiv unele naturiste, cu baut suc de merisor, nu au fost stiintific dovedite ca ajuta.

Asa ca cea mai buna cale, pentru ca ai necazul asta de multa vreme, e sa gasesti un urolog, de preferinta un cabinet privat la care sa mergi. Suna apoi la cabinetul respectiv si intreaba cit costa o investigatie.

Cind mergi la consultatie cere intotdeauna explicatii asupra diagonsticului si tratamentului care ti se da. Trebuie sa intelegi ce crede doctorul ca ai. Pe cit se poate, documenteaza-te de pe net - din surse stiintifice, nu leacuri si vraji (tratamente "naturiste").
https://en.wikipedia.org/wiki/Urinary_tract_infection alege o limba pe care o stii (in romana nu scrie mai nimic).
Succes!