| andrushki a întrebat:

Am o problema destul de grava :-s

Astazi dupa ce ma venit de la scoala. m`am apucat sa invat un dans ( in jur de ora 19) stupid de usor.si nu stiu cum. dar in timp ce dansam. mi-a trosnit genunchiul si am picat... de atunci. tot incerc sa merg. imi fac masaj la el./dar nu-mi trece.
Acum de abia mai pot merge

Aveti niste solutii ceva?!

Ce as putea face?

Voua vi s`a intampla ceva de genu? Daca da, ce ati facut?sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Zona genunchiului e o zona extrem de complexa si de sensibila. Imediat, dar imediat ar trebui sa te vada un medic, si ar fi bine sa fie vorba de un ortoped. Complicatiile pe care le poti face pot fi mari, incit sa nici nu mai poti umbla. Nu e de joaca. Nu vreau sa te inspaimint, dar mergi repede la medic. Si pina atunci umbla mai putin, ca sa nu soliciti genunchiul. Faptul ca ai cazut arata ca s-a intimpalt ceva f grav, practic a fost ca un scurtcircuit, si urmarile unui scurtcircuit sunt mai intotdeauna grave. Chiar daca va trece durerea in timp, daca nu te vede un medic ca sa fii sigura ca nu e nimic, e posibil ca in timp sa apara complicatii. Deci ai mare grija!
Dans stupid de usor, cind e vorba de invatat? Cind inveti ceva, acel lucru iti solicita mult mai mult muschii si incheieturile decit in mod obisnuit, chiar daca nu bagi de seama, caci creierul nu are un anumit tipar dupa care sa lucreze (cind cunosti miscarile, le faci aproape din instinct, fara prea mare efort), deci sunt sigur ca a fost totusi ceva greu pentru genuchiul tau (desi usor pentru tine). Si in plus, nu cred ca ai avut 15 min de incalzire, cum e indicat pentru a nu avea nici o surpriza. Deci ai grija de tine!

9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Deci, daca ai ajuns cu pciorul in ghips, chiar nu era ceva simplu... Pacat ca ti s-a intimpat asta! Sper ca saptamana viitoare sa nu mai ai nevoie de ghips, sa fie ceva mai usor, nu ceva grav.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu te intrebi pe viitor de ce ai lichid la picior...nu ai ajuns inca la medic?

| DanielDanny a răspuns:

Cel mai bun sfat:suna la medicu de familie.

| andrushki explică:

@Papusica : La scoala am mai dansat.si pot zice ca m`am incalzit :P

Dar cum ziceam.era un dans prea usor sa mi se intample asta. niste miscari simple ( http://www.youtube.com/watch?v=IWF6ZHZNbOQ&feature=related )

| andrushki explică:

Mda...am fost astazi la doctor.

mi-a pus tot piciorul in ghips si mi-a zis ca am entorsa... Acum trebuie sa stau cu ghipsul timp de o saptamana si dupa sa ma duc la control sa vada daca mi`l mai pune sau scap de el.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri :*

| Păpușica_2939 a răspuns:

Inainte sa dansezi, ai facut incalzirea, niste exercitii usoare?
Ceva de genu, nu mi s-a intamplat. Solutii incearca sa dai apa rece apoi calda pe genughiu, nu stiu exact daca va ajuta. Sau apli vreun unguent special.

| baca a răspuns:

Mergi la spital.

| ParinteleMaftei a răspuns:

Pai si eu am avut osu rupt la toate 3 picioarele si am dat cu apa rece si trece sti zicala aia batraneasca incearca sa faci ceai cu frunza de salcie sa dai pe picior vei alerg a 2 zi ca o fluturica ce esti hihi hihi

| DanielDanny a răspuns (pentru ParinteleMaftei):

3 picioare? Si ti s-au lipit oasele rupte cu comprese cu apa rece? Serios?