| cosmina95 a întrebat:

Bai oamenilor! am o problema zic eu grava... incerc sa invat..invat pe moment si cand sunt ascultata la scoala nu mai stiu si iau note mici...ce sa faccc?

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ori nu înveţi suficient, ori te stresezi prea tare când eşti ascultată. Încearcă să-ţi mai repeţi în clasă, şi să înveţi mai din greu acasă.

| mona a răspuns:

Din cauza ca esti prea emotiva uiti tot, cam asa mi se intampla si mie

| DNSK a răspuns:

Stabileste-ti un stil al tau prin care sa inveti. Toceala e un obicei prost, pe care toti il avem.Trebuie sa renunti la el. Invata logic, cu scheme, desene, facand conexiuni si informatia se va fixa. In felul asta, cand vei fi fi ascultata, nu te vei mai pierde incercand sa-ti amintesti pe ce rand in caiet se afla fraza. Pur si simplu iti vor veni in minte conexiunile facute si vei sti raspunsul

| Hieer a răspuns:

Pai cred ca tu te intimidezi atunci si uiti tot. Incearca sa nu m-ai faci asta... nu iti fac nimic profesorii nu ai de ce sa iti fie frica.

Sper ca te-am ajutat!

| MrSoapte a răspuns:

Incearca sa nu te mai panichezi cand esti ascultata! Si mie mi s-a intamplat, de destule ori...sa "uit" tot ce-am invatat, dar asta pentru ca stateam cu frica, atunci cand era timpul sa spun ce-am invatat!

| treiLEI a răspuns:

Incearca sa nu tocesti, invata logic si daca uiti din cauza emotilor cred ca sunt pastile de emotii...sau de memorie.

| Bittersweett a răspuns:

Asta inseamna ca inveti mecanic. Stiu ca ai mai azit fraza asta si te enerveaza, dar este adevarat. Eu am descoperit ca daca te concentrezi numai si numai la ceea ce vrei sa inveti vei obtine rezultate foarte bune. Trebuie sa citesti dincolo de randuri si sa iti faci anumite repede. de exemplu la istorie anii la isorie ii inveti dupa ordinea intamplarilor din viata ta sau unii termeni dupa ceva ce iti suna familiar. Daca incerci sa gandesti ca tie chiar iti place ceea ce inveti. cu siguranta o sa inceapa sa iti placa. Baftahappy

| Annonnymous a răspuns:

Exista persoane care in fata publicului se intimideaza se pierd cu firea si atunci se blocheaza! Te-as sfatui ca atunci cind inveti sa citesti si sa rostesti cuvintele in glas tare si in fata oglinzii, asa o sa invingi, daca desigur problema este in intimidare sau chestii de genu! Pa

| dki a răspuns:

Poate e de la emotii

| deyutsadance a răspuns:

Tu esti sigura ca Inveti? Am plătit si eu si cred ca nu sunt singura.Ori nu ai avut chef sa Inveti, si ai avut impresia ca ai învățat...Se învață si apoi se spune lecția cu caietul închis..nu stai cu caietul in fata si tragi cu ochiul.asta nu înseamnă sa Inveti.cam așa fac majoritatea când spun ca învață. Deci, învață si apoi vezi dacă ai reținut ceva, dar cu caietul inchis