| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema destul de majora, prietenei mele nu i-a mai venit ciclu de 1 luna jumate si in fiecare zi o doare burta. este posibil sa fie gravida?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca are viata sexuala, e probabil sa fie insarcinata. Asta nu e o problema, e o minune. Problema adevarata apare daca nu e insarcinata. Fiindca atunci semnele astea ar putea fi ale unui afectiuni genitale sau endocrine cu potential sever.
Sa-si faca un test de sarcina din orima urina de dimineata, repetat peste 2-3 zile si apoi, indiferent de rezultat, sa se duca cat mai repede la ginecolog (in ziua in care face al doilea test).

| Leea1234 a răspuns:

Cand am fost eu insarcinata, nu am simtit nimic pana la 6 saptamani, atunci au inceput greturile, ea are greturi?
posibil sa fie insarcinata, si un test de sarcina i-ar spulbera orice indoiala!
eu, personal cred ca sunt sanse mici sa fie insarcinata, din cate stiu eu simptomele unei sarcini nu sunt durerile de burta, dar repet asta e o parere personala, poate avea o raceala puternica, si de obicei asta cauzeaza dereglarea mentruatiei!

| cristinela a răspuns:

Da e posibil sa fie insarcinata.In primele luni de sarcina ai dureri de burta.Sa incerce sa faca un test de sarcina cat mai repede.

| Cryssy a răspuns:

Pai cam este posibil. Bineinteles daca ati avut relatii sexuale in ultimul timp si daca nu v-ati protejat. Ar trebui sa faca un test de sarcina sa fie sigura si daca este sa se duca si la ginecolog daca testul iese negativ si problema nu se remediaza. Oricum nu e de joaca. Data viitoare cand intretineti relatii sexuale sa aveti grija si voi, daca nu va doriti un bebe. Oricum nu ai de unde sa stii sigur daca asteapta vreun bebelus decat dupa ce face testul de sarcina. Este totusi posibil sa nu fie insarcinata si sa aiba vreo raceala sau vreo infectie, nu se stie. Cel mai bine ar fi sa mearga la ginecolog...Ar fi cel mai sigur.
Numai bine!

| scumpikkk a răspuns:

Eu te-as sfatui sa mergeti la ginecolog mai bine. Da sa-r putea sa fie gravida sau ar putea avea ceva infectii...Cum am spus e mai sigur ginecologul el iti spune sigur ce are, cu testul nu e 100% sigur NU UITA. sper ca ti-am fost de ajutor.bafta

| scumpikkk a răspuns:

Cum ti-am mai scris mai in sus... poate sa fie gravida sau sa aiba infectie, dar de ce sa stai in suspans, mergi la doctor cu ea si iti spune sigur ce are...raspunsurile noastre nu ajuta foarte mult, dar insa doctorul te poate scapa de griji. Te sfatuiesc sa mergi cat mai repede, nu mai astepta nimic ca dupa aceea se poate sa fie prea tarziu.Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De doctor asi de ecograf ai auzit cumva?

| adi_1213 a răspuns:

Astazi i-a venit ciclu de dimineata in cantitate mica iar in noaptea asta in cantitate mare... a udat patul. ce inseamna asta?