| Issioanameli a întrebat:

Buna! Am o problema. Eu am luat Roaccutane timp de 3 saptamani, 2 pastile pe zi de 10mg, pana am citit mai bine ca poate provoca malformatii la viitorul copil. chiar si dupa 2 ani.
Avand in vedere ca am luat asa putin timp, cat credeti ca dureaza pentru a fi in siguranta bebelusul? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Erati insarcinata cand ati administrat acest medicament sau nu?
Desi nu cred ca poate dauna atat de mult administrarea doar pe o perioada 3 saptamani insa pentru a avea insa certitudine discutati cu un medic!

Din informatiile pe care le detin eu, acest medicament chiar da rezultate dar are si o lista lunga de reactii adverse, pe langa asta un tratament "complet" cu Roaccutane dureaza luni de zile!

| Issioanameli explică (pentru Simpatic):

Multumesc pentru raspuns! Nu, nu eram insarcinata in timpul administrarii si nici nu planuiesc in urmatoarea buna perioada de timp. Teama mea este, atunci cand voi decide sa fac un copil, exista riscuri sa aiba probleme?

| Hyperion7 a răspuns (pentru Issioanameli):

In teorie nu ar trebui sa fie și nici în practică, pentru că dacă nu o faci in intervalul asta de 2 ani(sa rămâi însărcinată), n-ar trebui sa existe probleme.

| Simpatic a răspuns (pentru Issioanameli):

Nicidecum! nu va avea efecte indelungate si atat de indepartate, administrarea acestui medicament doar pe o perioada de 3 saptamani, din cate stiu au existat persoane care au facut tratament cu acest medicament pe o perioada mai mare chiar de 6 luni de zile! 3 saptamani este putin si nu este un tratament "complet"! dar raman la parerea generala ca acest Roaccutane trebuie evitat, este un fel de otrava in organism!

| Issioanameli explică (pentru Simpatic):

Aveti idee ce medic pot consulta despre aceasta problema? In special sa fac analize in 1-2 ani, sa vad daca a mai ramas substanta in organism.

| Simpatic a răspuns (pentru Issioanameli):

Nici macar nu este nevoie de un medic, ci cunoscand substanta de baza din Roaccutane si anume isotretinoin
aflam pe net urmatoarele "Dupa administrarea orala a isotretinoinului, timpul de injumatatire prin eliminare al medicamentului nemodificat la pacientii cu acnee are o valoare medie de 19 ore"

asta inseamna ca acesta substanta dupa sa zicem 72 de ore de la administrare este elimina complet din organism, insa este posibil sa mai fie si alte substante pe langa acest isotretinoin in acest medicament, fii fara griji insa!

nu as cred ca administrand acest medicament pe o perioada de 3 saptamani, nu ar fi recomandat sa se faca copil minim 2 ani de zile!

uite ce spune prospectul in acest sens :

"Trebuie să fiți de acord cu vizitele medicale programate la intervale regulate, ideal în fiecare
lună.
• Trebuie să fiți de acord să efectuați teste de sarcină regulat, ideal în fiecare lună în timpul tratamentului şi, deoarece anumite medicamente pot rămâne în organismul dumneavoastră timp de 1 lună după întreruperea tratamentului cu Roaccutane (în afara cazului în care medicul dumneavoastră decide că aceasta nu este necesară).
• Trebuie să fiţi de acord să efectuaţi teste de sarcină suplimentare, dacă medicul dumneavoastră vă solicită aceasta.
• Trebuie să nu rămâneţi gravidă în timpul tratamentului şi timp de o lună după terminarea acestuia, deoarece unele medicamente pot rămâne în organismul dumneavoastră.
• Medicul dumneavoastră va discuta toate aceste puncte cu dumneavoastră, folosind o listă de verificare şi vă va cere dumneavoastră (sau părintelui/tutorelui) să o semnaţi. "

poti discuta si cu medicul ginecolog aceste aspecte, dar cum am zis deja nu ai facut un tratament cu acest medicament minim 6 luni ca sa ai motive de teama! 3 saptamani doar si pe langa asta spune clar mai sut 30 de zile de la incetarea tratamentului sunt suficiente pentru a concepe un copil!

| Issioanameli explică (pentru Simpatic):

Multumesc!

| Simpatic a răspuns (pentru Issioanameli):

Cu placere!

10 răspunsuri:
| Issioanameli explică:

Tratamentul l-am incetat acum cateva zile. Teama mea este pe viitor. daca efectele tratamentului se pot simti si dupa cateva luni. ani, cand voi vrea sa fac un copilas.