| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor!
Deci, sunt clasa a 12 a, am 18 ani si am trac de tablă să zic asa, eu in general sunt si o persoană anxioasa si sufăr de fobie sociala si profesorii ne tot scot la tabla si nu stiu cum sa îmi gestionez emoțiile...pentru ca nu durează mai mult de 5-10 minute statul la tabla dar parca nu pot suporta acele minute si tremur sau ma pierd si am un atac de panică,deoarece în momentul acela sunt în centrul atenției si toți sunt cu ochii pe mine si asta ne mănâncă pe noi cei care suferim de asa ceva,mai ales ca de aici pleaca toate,teama de a fi privit,contactul vizual,expunerea în societate.
Vă rog să mă ajutați,cum pot trece peste asta? să pot ieși normal la tabla ca orice alt elev,să ies râzând cum ies alții sau pur si simplu aia e ies si gata cum merg unii pe acest principiu,nu au niciun stres,ba chiar le place.
Eu când aud de ieșit la tablă parcă auf de na*ba.
Vreau sa scap de asta efectiv sa fiu o persoană normală și tot încerc am luat sedativ pc, mai am 2-3pastile si gata cutia dar nu prea este o schimbare mare,le-am luat asa mai pe sărite dar tot le-am luat,ma gândeam sa îmi iau alte pastile de anxietate.
Mă gândeam că am stările astea si din cauza ca colegii mei sunt nașpa rau la fel si profesorii. Colegii comentează la absolut orice, mereu sar cu gura.

Răspuns Câştigător
| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Bună,nu trebuie să te simți vinovat pentru felul tău de afi și să te compari cu alți oameni.
Nu uita că fiecare suntem unici și că ne împărțim în două mari categorii.
Introverti și extravertiti,tu cred că ești introvertit și nu este un lucru rău,așa ești tu,de ce trebuie să te prefaci că ești că toți ceilalți?
Fiecare are modul său de a învăța și a înțelege,mulți oameni se descurcă bine în scris,cum alții se descurca mai bine verbal.
Vina o au și profesorii care poate vă descurajează și vă aduc frica, am întâlnit profesori care făceau mișto de elevul de la tablă care poate nu știa și atunci rolul de profesor este să îi explici,să îl ajuți,nu să faci o remarcatie unde încurajezi ceilalți colegi să râdă sau să facă glume proaste.
Și automat bănuiesc că ai frica de " Dacă o să mă fac de râs? Ce o să spună restul,dacă o să mă judece" și vreau să zic că nu simțeam nevoia să îți scriu, dacă nu înțelegeam prin ce treci și eu am fost cam în situația ta, acum mă pot bucura doar că am scăpat.
Ideea este că nu trebuie să fi As la toate materiile și este ok să nu știi ceva, îți asumi în ziua aia și aia e, să greșești este omenesc și cu siguranță mai sunt și alți elevi ca și tine.
Exerciții pe care le poți face:
1) Lucrează la încrederea cu tine,afirmă chestii,mai ales dimineața in oglinda ( Pot sa o fac,O sa ma descurc, o sa fie bine, etc), dacă tu te simți "defect" asta o să transmiți, dacă te simți încrezător, în concluzie oamenii te văd așa cum tu te vezi, înțeleg că poate pare cringe să te imaginezi pe tine la tabla, dar profesorul de la clasa are planul doar de a rezolva un exercițiu, iar dacă restul se focuseaza pe tine și nu pe exercițiu, cu siguranță nu o să fie bucuros.
2) Vorbește cu voce tare acasă, fie că citești ceva, fie că repeți sau vorbești lucruri banale, fă acest exercițiu și te poți filma, ca să vezi ce exprimi.
3)Bea apă,respiră adânc,încearcă să te relaxezi să te gândești la ce o să faci după acel moment,după aceea oră și devino indiferent ( legat evident de părerea neconstructiva a altora,în ziua de azi este mult mai ușor să descurajezi o persoană de cât să o încurajezi).
+ Ești an terminal,nu contează cate momente " cringe ai" toată lumea are, mai apoi o să ajungi la facultate și o să scapi de scosul la tabla, alți oameni, o viață nouă.
Mult succes!
Ps: Eu cred în tine, ar trebui să o faci și tu.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pregateste forte bine lectia acasa, invatand pe rupte si atunci cand esti scos la tabla nu mai temuri, ca nu mai ai de ce, stiind totul esti increzator pe tine si dispare tracul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu lua așa pastile, că te îmbolnăvești.

| dullcat a răspuns:

Buna.Te sfatuiesc sa mergi la psiholog (nu trebuie sa platesti din moment ce inca esti elev), nu sa iei tratament de capul tau. Apoi, daca ai supravietuit atatia ani, eu sunt sigura ca mai poti indura inca unul, fiind an terminal de liceu.

| Hyperion7 a răspuns:

Îți înțeleg neliniștea tocmai pentru că am trecut și eu prin asta.
La mine a fost necesar doar sa lucrez la stima mea de sine,iar după asta lucrurile au stat diferit.Te sfătuiesc și pe tine același lucru!
Cum zicea și Confucius:"Omul care mută un munte începe prin a căra pietre mici"
Așa că dacă nu știi de unde sa incepi, incepe de unde te simți tu cel mai bine.

Sa știi că e oarecum normal sa te simți așa, in contextul in care poate ai avut probleme in familia, ori ești o fire mai retrasă, ori ești introvertita și știu cum e sa râdă alții de tine și așa mai departe.Insa nu e nimic pierdut! Lupta pentru stima asta de sine ca pentru aer și, de îndată ce o vei avea, vei fi invincibilă.
Bafta!big grin

| Miruna333 a răspuns:

Lucrurile astea nu vor disparea peste noapte, ci cu timpul. Sedatif-ul PC este mult prea usor pentru atacuri de panica si asa mai departe. Cel mai bine e sa iei legatura cu un psihoterapeut. Singur/a nu poti trece peste

| Alex4322 a răspuns:

Ce înălțime ai? Ești fata sau băiat?