| anonim_4396 a întrebat:

Ce rost mai are să trăiești când lumea și-a dat seama că ai probleme psihice? Adică nu mai poți avea nici un viitor, nu mai poți să îți faci o iubita, nu mai poți nimic. Eu de exemplu sufăr de fobie socială și au fost cazuri multe când m-am făcut de râs din cauză că tremuram, îmi tremura efectiv capul și sprancenele de la emoții oricât de calm incercam sa fiu nu puteam sa controlez tremurul. Am luat și tratament și degeaba și lumea o observat că am probleme și unii sunt idioți asociază anxietatea cu nebunia ca și cum ai fi nebun. Eu de când sunt eu nu am văzut un om anxios pe strada sa se simtă rău, da eu in schimb da și acum lumea crede că și-a dat seama mai ales că și "prietenii "m-au dat în gat chiar și unii din familie. Eu chiar daca o să mă vindec de fobie sociala lumea aceeași părere cred că o va avea fiindcă prima impresie contează oriunde.Mă gândesc să îmi mai fac ziua de naștere și să îmi pun capăt. Mai mare rușine și umilință ca asta nu cred că m-am confruntat mai ales că eu eram un dur când eram mai mic, multi îmi știau de frica și acum am ajuns de ras din cauza anxietății. Pastilele sunt apa de zahar, psihiatria la fel în loc să te facă bine mai tare te îmbolnăvește ..am avut momente când au și ras 2 fete de mine din cauză că aveam o fata de speriat deci și dacă sa zicem mă voi vindeca nu cred că îmi voi putea face prietena fiindcă dacă ai probleme psihice ești subestimat, marginalizat, stigmatizat ..Am observat când am venit de dincolo multa lume mă bârfea, nu înțeleg de ce îi interesează pe unii soarta mea și nu își văd de viață lor.Asa că vă întreb pe voi ce rost mai are să continui daca lumea și-a dat seama că am probleme? Cred că anxietatea asta se trage din cauza unor probleme ce le-am avut cu un tigan dar după 5 ani au apărut simptomele sau o fi din cauză că îmi ieșeau cicatrici pe fata din senin și am făcut un soc emoțional nici eu nu știu.Sa nu mai zic că sunt și timid defel cum dracu pot sa le schimb părerea atâtor oameni? De ce lumea e așa bârfitoare și rea? Să îmi pun eu capăt e o umilință prea mare, nu știu eu ditamai omul sa sufăr de așa ceva. Nici nu știu ce să fac, câteodată îmi e și rușine să ies afara fiindcă mereu ies singur. Am rămas și fără prieteni și pe unde mă duc, mă duc singur ..acum din cauza asta cred că sunt subestimat sau perceput că fiind nebun deși eu sufăr doar de depresie și anxietate. Ce ar trebui sa fac? Oricum peste câteva luni o să plec dincolo cred definitiv da nu sunt sigur 100%.
Vineri m-am dus să mă tund și când încerca frizerul sa îmi întoarcă capul tremuram și transpiram cred că cat 10 -15 oameni ce transpira in timpul verii m-am făcut de râs și acolo nu mi s-a mai întâmplat așa. După câteva minute am sesizat că nu mai tremur deloc și sunt foarte calm, da așa brusc. Mâine mă duc la un salon să mă epilez și mă epilează o fata hot, mi-e teama sa nu mă ia tremurul și pe acolo să mă fac de râs.Nu am avut în viața mea probleme de astea și e o umilință de nedescris sa fiu văzut de către necunoscuți așa. Sunt un băiat ok,educat,civilizat la școală eram printre cei mai buni la învățătură și acum am ajuns sa fiu bârfit de niste cioflangari care probabil nici liceul nu îl au terminat,nu asta e problema ci cu totul altă că nu știu dacă o să mai îmi fac vreo relație cu o fata, fiindcă oamenii vorbesc între ei, daca știe o persoana de la acea persoana afla 30, de la 30 la un număr cât mai mare. Când era yahoo messengerul in trend eram playboy la femei după ce am căzut în depresie m-am scufundat ca titanicul și de când o devenit in trend blestematul asta de Facebook.
Ce ar trebui sa fac? Mai are rost să trăiesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
27 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te inseli! Viata merita traita din toate punctele de vedere, fiind extremd e frumoasa atunci cand ai cu cine sa o imparti.
O problema psihica nu inseamna moarte sau sfarsitul pamantului, inseamna o mica piedica in calea ta, pe care o poti trece daca iti schimbi stilul de viata, mentalitatea, rutina proasta si obiceiurile ciudate in care te-ai complacut pana acum si care te-au adus aici.
Cred ca jumatate din populatia globului ajunge ca macar odata in viata sa treaca printr-o depresie sau declin psihic si totusi ne revenim si luam viata de unde am lasat-o, invatand din greseli si nerepetandu-le, ca a doua oara sa nu mai suferim.
Oricum, ce ai fost nu are importanta, odata ce s-a dovedit ca ti-ai facut vise din baloane de sapun, fiind ireale.
Incearca sa traiesti o VIATA REALA nu pe site-urile de socilizare, care sunt o mare pacaleala si un mare fiasco, ca la sfarsitul zilei esti tot singur si nefericit.
Trezeste-te acum si lasa viata online, ca nu-ti va aduce nimic bun.

Vreau sa te interb un lucru, esti barbat sau gay?
De ce sa te epilezi? Iti expui cucul la vizionare?
Un barbat adevarat nu se epileaza, doar isi tunde parul pubian, asta daca-i activ sexual si-l incomodeaza si atat.
Inteleg sa te tunzi, barbieresti si sa te speli, dar nu as accepta epilarea la un barbat adevarat. Te mai miri de ce te barfeste lumea, cand te comporti ca o cocota masculina, cu epilat si alte cosmeticarii.

| Mogiojojo a răspuns (pentru Violleta2022):

Si eu l-am intrebat de ce se epileaza. Probabil tine foarte mult cont de standardele astea din ziua de azi si le urmeaza.

| anonim_4396 explică (pentru Mogiojojo):

Da iubire mica laughing love struck?

| Mogiojojo a răspuns (pentru anonim_4396):

Stop it.

| Mogiojojo a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-ai epilat pana la urma sau te-ai razgandit?

| anonim_4396 explică (pentru Mogiojojo):

Neah, i love You to much to do that my princess

| anonim_4396 explică (pentru Mogiojojo):

Eh am avut o experiență nu prea ok nu pot spune aici.laughing

| Mogiojojo a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai vezi ca nu era musai epilatul?

| anonim_4396 explică (pentru Mogiojojo):

Cam era da ți-am zis nu pot spune aici, mă descurc oricum și singur

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tu nu ești nici corpul tău, nici creierul tău care acum este dereglat, perturbat, ești, însemni mult mai mult. Un sistem de calcul și de interpretare a lumii, creierul tău, ca orice PC, se poate repara.

| Celcestietot a răspuns:

Probabil ca ar trebui sa iei niste calmante pana sa iesi in societate happy. Ai incercat asa ceva pana acum? Si parerea oamenilor cu privire la tine nu ar trebui sa te intereseze deloc, pui prea mult la suflet parerea altora, te gandesti prea mult la ce o sa zica altii despre tine. Sunt si ei oameni, nu trebuie sa iti faci griji despre asta si de ceea ce vor scoate pe gura sau de gesturile acestora, pentru ca nimeni nu este perfect.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Da am luat 4 luni da nu simt nici o ameliorare a anxietății in schimb simt o ameliorare a depresiei care culmea o am de 15 ani aproape ..pai îmi fac că nu o sa mai îmi pot sa fac prietena fiindcă lumea vorbește, bârfește și nu cred că o să stea vreuna cu mine

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Incearca tehnici de relaxare, meditatie, citeste o carte motivationala, Biblia, asculta muzica chill sau una care sa te stimuleze, chiar iti poti face un abonament la sala, gaseste ceva care sa iti tina mintea ocupata. Cine te iubeste cu adevarat, nu tine cont de jignirile oamenilor, ca pana la urma nu ai ciuma, doar ai trecut prin niste perioade mai grele ale vietii, atata tot. O femeie in lumea asta tot este pentru tinewinking.

| Dana1999 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca nu ai o prietena pentru că nici tu nu ai o parere buna si solidă despre tine. Altfel nu ai sta sa asculti critici si bârfe

| StrongHeart a răspuns:

Ganduri ca astea am avut si eu.Si pe mine multi oameni ma stiu de omul ala cu probleme psihice, dar nu prea ma afecteaza, ca nu mi le ascund.Eu le zic negru pe alb defectele mele,nu mi le ascund.Ce poate sa iti zica daca tu te accepti pe tine asa cum esti cu bune si rele?
Eu am avut la fel probleme grave psihice nu ti le asuma pe toate ca sunt din vina ta,multe sunt traume din copilarie,frica de a fi respins,vrei sa-ti spun ceva,eu mi-am luat multa bataie si de la oameni mai mici si de la oameni mai mari,si copil,si mai tarziu,m-au respins si fete,in clasa a doua i-am dat la una o floare o data si alta data o ciocolata si se uita la mine ca la un ciudat si m-a respins cand i-am zis ca imi place de ea si a zis la toata clasa, alta mai tarziu mi-a facut numai sperante false si vorbeam mult cu ea si si-a facut prieten si m-a ofticat tare, am plans ca prostu dupa ea, au ras la scoala colegii de mine cand eram mic ca nu aveam haine de firma dar nu erau originale, sau ca aveam odata niste pantaloni care ziceau ei ca-s de fete, sincer mereu m-a cam durut in cot de parerea lor.Si pe mine m-a terorizat un tigan la scoala cand eram mic,pana l-am luat odata de gat si aproape sa-l pun in cuier ca eu eram si mai mare pe langa el si de atunci mi-a fost prieten si nu si-a mai incercat-o cu mine laughing Nu mai zic ca transpiram si ma inroseam si radeau toti de mine la scoala si pe mine nu ma interesa.
Profesorii ma stiau drept un baiat pe care nu-l intereseaza de viata,un drogat,un visator,un pierdevara,prea putin imi pasa mie de scoala ca mi-am dat seama ca nu ma invata lucruri esentiale,vorbesc mai tarziu de perioada liceului.
Am dat si bani la oameni si nu i-am vazut inapoi,mi-am luat tepe multe,mi-am luat batai, dar nici eu nu eram usa de biserica, faceam multe tampenii si mi-o cautam cu lumanarea.
Umblam cu anturaje nasoale care ma bagau numai in belele, am trait si eu multe nasolii.
Le-am facut si la parinti multe belele, saraca mama cate nopti nedormite a avut din cauza mea ca eram plecat cu zilele sau saptamanile de acasa si nu stia de mine si nu ma mai duceam la scoala, am vrut sa ma las in clasa 12 de scoala, dar am reveni, am luat si bacul.
Fiecare e diferit man, trebuie sa te accepti cu toate defectele tale.
Chestia asta am avut-o si eu ca am pus suflet pentru oameni si am avut numai dezamagiri, aveam asteptari prea mari de la oameni.Nu mai pune la suflet, fii rational.
Esti cum eram si eu, exageram enorm cu viata mea si dramatizam si cadeam in niste depresii de uitam de ce conteaza cu adevarat.
Cati nu m-au barfit si pe mine, dar si eu i-am barfit pe altii si poate nici nu mai tin minte, ca asa e omul, uita.Tot ce faci in viata se intoarce asupra ta.
Multe probleme psihice sunt legate de problemele sufletesti. Daca ai un spirit puternic, lupti pana la ultima rasuflare.Incearca sa ierti si sa uiti,e greu dar trebuie.
Realizeaza ca oamenii au probleme mult mai grave,nu esti singurul.
Eu mi-am sters facebookul e o porcarie,vorbesc cu cine ma cunoaste prin telefon sau whatsapp sau alte metode, pe Facebook ma apuca depresia si stau cu orele sa dau scroll, o porcarie.
NU trebuie sa iti mai pese de ce zice unul sau altul, traieste-ti viata ta, nu pe a altora ca nu iti da nimeni inapoi timpul pierdut.
Normal ca are rost sa traiesti dar te-ai pierdut pe drum, cu totii facem asta la un moment dat in viata.

| StrongHeart a răspuns:

Frate,lasa omul sa fie atat cat poate, esti tu perfect? Daca nu poti sa-l ajuti, lasa-l in pace.Sa-i doresti cuiva moartea nu da dovada de maturitate psihica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, are rost să trăiești. Viața este cea mai frumoasă minune și merită sorbită până la fund. Dar îi vei înțelege sensul abia atunci când vei experimenta dragostea lui Dumnezeu.
În legătură cu iubita... speranța moare ultima. Cineva îmi spunea că orice fir de iarbă își are umbra lui.winking Astăzi și mâine poate nu, dar poimâine nu știi ce bucurie te așteaptă. Trăim sperând. Când se termină speranța, atunci se termină și viața. Și cât încă ai sevă în tine, nu merită să renunți. Cine renunță deja a pierdut.

| Mogiojojo a răspuns:

De ce te epilezi?

| Mogiojojo a răspuns:

Si de unde stii ca toti zic ca esti nebun? Ai auzit ca vorbesc sau doar asa ti se pare?

| anonim_4396 explică (pentru Mogiojojo):

Nu da unii nu știu ce e aia anxietate, sunt ogrămadă de inculți ce se dau deștepți gen antihrist

| Mogiojojo a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, eu te-am intrebat altceva. Ai auzit acei oameni vorbind despre tine sau ti-a zis cineva ca vorbesc de tine sau ti se pare?

| Mogiojojo a răspuns:

Si de cand oamenii care bat pe cineva trebuie sa se calugareasca? Din contra, nu ar trebui.

| Dana1999 a răspuns:

In primul rand,daca vei fi agresiv si vei incerca sa i faci felul cuiva,oricui,oamenii te vor considera un pericol si te vor izola,te vor exclude si marginaliza,asta agravand starea ta de anxietate.
In al doilea rand,daca te vei omorî,având în vedere că încă iti pasa de ce zice lumea,ce parere crezi ca isi vor face cunoscuții? Ca ai fost un nebun netratat corect,care nu a luptat cu viata, s-a dat batut.
De ce fugi asta vei primi. Atunci chiar ca vei ramane un nebun in amintirea altora.
Fa ti din nou prieteni, singurătatea declanșează depresia. Nu ti mai bate capul cu simptomele societății, ele trec daca înveți să le ignori si sa ti infrunti frica. Din păcate, peste tot vei da de lume tupeista Si mereu oamenii te vor judeca pentru ceva. Toti sunt judecători si critici. Nu incerca sa schimbi lumea, invata sa accepti!

| Dana1999 a răspuns:

Cam critic, Nu crezi? Esti judecător? Tu esti perfect? Să arunce cu piatra cel fara de păcat sau defect.

| SoareDaniel a răspuns:

Cum zic americanii IT'S FUCKING OVER... joaca la loto poate ai sansa sa te mai nasti odata cu gene bune happy

| SoareDaniel a răspuns:

Apropo si ca sa iti raspund la intrebare, da ARE ROST sa mai traiesti pe lumea asta, e imposibil sa nu te pasioneze ceva, p l m de exemplu daca ai permis de conducere viziteaza tara noastra ( bine ce a mai ramas din ea ), pune mana si invata o meserie ceva, ca o sa ai nevoie sa te intretii singur si ai nevoie de banii ( de unul singur e mai greu intr-adevar cheltuielile sunt mai mari )... numai pierde timpul cu lamentari ca nu te duc nicaieri, e ca si cum ai spera la ceva ce nu o sa ai niciodata happy stiu, te inteleg si doare, si eu trec prin acelasi stari de ani buni in agenda telefonului am doar mama si tata! NU POTI OBLIGA PERSOANELE SA TE PLACA daca arati naspa sad si daca te incalzeste cu ceva sa stii ca sunt cu miile in situatia ta SINGURI

| anonim_4396 explică (pentru SoareDaniel):

Nu arat nașpa chiar deloc, da mă afectat rău depresia nu știu ce dracu am avut de am pus întrebarea asta, sunt sigur că o să îmi revin nu mă dau bătut așa ușor, la mine problema e anxietatea nu felul cum arăt da o să treacă și aia odată și odată. Nu oblig pe nimeni, nici eu nu plac pe orișicine și nu orișicine contează. sunt sigur că dacă o așa scap de anxietate o să redevin ce am fost când nu știam cu care să mă întâlnesc, agățăm 3-4 deodată, da deodată m-a lovit depresia și na game over