| dudis32 a întrebat:

Am o problema. Ieri am. avut dureri la.contactul sexual și nu este chiar prima data însă nu înțeleg exact dacă e din cauza faptului ca iubitul.meu are un fel de piercinguri pe penis sau alte cauze, pentru ca nu mi se întâmplă mereu.Analizele ginecologice sunt bune, nu am infecții, singurul meu istoric în direcția asta a fost o infecție urinara pe.care am tratat-o. Precizez ca mi-am început viata sexuala în urma cu 7 luni și iubitul meu spune ca sunt ft stramta.E normal ca din când în când sa existe dureri la contactul sexual?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mucoasa vaginala este cea mai sensibila. Idiotii care-si pun piercinguri nu-si dau seama ca ranesc femeile. Ei au impresia ca ce mare placere le fac! Mai mult de atat te poti alege cu infectie permanenta sau cu cancer.

| dudis32 explică (pentru Salontanul):

El chiar voia sa le.scoată pentru mine, dar nu știam exact dacă sa îl las sau nu. El și le-a făcut cu mult timp în urma undeva unde era tradițional asa ceva. Merci de răspuns:*

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Durerile din timpul actului sexual ( sau de după ) NU sunt normale!

Într-adevăr, cea mai "simplă" cauză poate fi o insuficientă lubrifiere vaginală, datorată unei slabe excitaţii şi unui preludiu scurt/ineficient/inexistent.

Dar, de cele mai multe ori, POATE fi vorba de o INFECŢIE genitală/vaginită, ori o afecţiune ovariană ( anexită, sau altele ), etc.

DURERILE din timpul ( sau de după ) actului sexual ( dispareunia ) pot avea mai multe cauze - vezi articolul de la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......eunia_1173

http://www.divahair.ro/......lui_sexual

http://www.ele.ro/......vente-4490

http://www.copilul.ro/......a8275.html

Cel mai indicat ar fi să mergi la ginecolog pentru investigaţii suplimentare!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| dudis32 explică (pentru bursuc001):

Am.mers la.ginecolog, am scris mai sus ca toate analizele sunt ok.Iar de lubrifiata eram și foarte rar folosesc lubrifiant dacă nu avem răbdare. Nu știu exact care e cauza

| bursuc001 a răspuns (pentru dudis32):

Dacă ai fost RECENT la ginecolog şi ai expus această situaţie, respectiv dacă ai făcut analizele/investigaţiile necesare pentru a exclude o afecţiune şi dacă putem exclude lipsa lubrefierii, atunci mai rămâne doar problema "dimensiunilor happy

SINGURA cauză mai poate fi o diferenţă de dimensiuni : tu ai un vagin prea strâmt/scurt şi/sau el are un penis prea gros/lungwinking

O seară/noapte frumoasă.

| giony54 a răspuns:

Da este normal sa se mai stranga daca nu faci sex zilnic, dar nu iteleg de ce il lasi sa foloseasca acele prostii care te ranesc in vagin si cu timpul duce la cancer, dovada este ca ai facut infectie urinara, si sunt convins ca ai tratat-o cum trebuie.

| dudis32 explică (pentru giony54):

Pai pur și simplu le avea de mult timp și el.mi-a spus ca dacă ma deranjează o sa le scoată.Eu am refuzat, adică ma durea ideea sa fie rănit sau ceva pentru ca sunt niște biluțe de Fildeș băgate sub piele. Oricum mulțumesc de răspuns:*. O sa vedem cum facem sa le scoatăwinking