| Animeforlifee9921 a întrebat:

Buna. Am o problema legata de analizele de sange. Mereu sunt foarte stresata cand vine vorba de analize de orice fel. Luni o sa trebuiasca sa imi fac iar o analiza de TSH si pentru ca ma stresez o sa imi iasa iar modificata si nu am chef sa stau pe pastile din alea scarboase inca o luna. Ma stresez pentru ca ultimile experiente cu analizele au fost groaznice. M-a durut mana o saptamana,chiar doua si nu mai vreau sa se intample la fel. Pur si simplu lesin de durere cand fac analize. In plus,nu au de unde sa imi faca decat in mana stanga, unde m-am mai intepat deja de 3 ori. Nu stiu,oare as putea sa le spun sa imi faca de altundeva? Sa imi faca din picior? Stiu ca pare ciudat, dar eu nu mai vreau sa mor iar de durere.
Cum as putea sa nu mai fiu stresata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Data trecuta te a durut mina la analize cand ti a luat sange din cauza asistentei care are o mina de fier, roaga le de data asta sa i ti ia altcineva tot acolo mergi unde ai mai facut analize si acum un an? Sau in alta parte, poate acum vei da de o asistenta cu mînă usoara, ia le si tu un cadou o cafea si un ruj sau un rimel sa i dai celei care i ti ia sange, ca gratis se poarta cu tine ca cu fundu lor, dar cum vad punga se inmoaie devin maleabile, ce varsta ai, sanatate multa si mergi fara stres, nu ai voie sa incordezi mușchiul cand i ti ia sange relaxeaza te

| IonelaIasmina a răspuns:

Bună!
Eu..tot așa m-am speriat de analize (anul acesta întâmplându-se) și am stat încordată pe scaunul de analize, apoi m-a durut mâna groaznic, și..am făcut atac de panică în spital, practic am leșinat. Deci..nu te mai speria pentru că o să ajungi ca mine.
În fine... Legat de ce a zis,, MocanuAlina2006" faza cu înțăpatul în deget se face l-a luat sânge pentru a afla cum ai glicemia, nici decum pentru analize. Nu merge nicăieri în altă parte de făcut analizele decât în venele mâinii. Dar. poți alege ca în loc să-ți facă analiza pe mâna stângă, să ți-o facă pe dreapta.
După analiză, mănâncă niște ciocolată ca să se regenereze sângele.
Baftă!

| MocanuAlina2006 a răspuns:

Da poți! În deget poti! Să știi că durerea nu e mare durează durerea maxim doua secunde te înțeapă repede puțin cu un aparat special și gata?

| MocanuAlina2006 a răspuns (pentru MocanuAlina2006):

Nu o sa mai fii stresată dacă faci la deget credmemă te înțeapă puțin la vârful degetului și atât

| anonim_4396 a răspuns (pentru MocanuAlina2006):

Analizele de sange nu se iau din deget numai vorbi prostii, se iau din venă, din deget se face glicemia, ea are de facut toate analizele numai vorbi prostii

| MocanuAlina2006 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă scuzați