| Gαηαmα a întrebat:

Sunt foarte stresata, am o problema si ma stresez foarte tare plang foarte mult si simt ca intru in depresie.Imi puteti da un sfat? ..sa iau ceva pastile nu stiu..sa fac ceva

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AliGab a răspuns:

Nu ai nevoie de pastile. Daca ajungi la pastile insemna ca situatia este mult prea critica. Cunosc starea prin ceea ce treci tu si cred ca ceva in viata ta este in neregula, de obicei cand un lucru necomform cu sufletul tau tine o perioada indelungata. Ori o relatie care nu merge, ori pierderea cuiva drag etc. Analizeaza-ti viata si depisteaza ce induce aceasta stare. Odata depistata problema, departeaza-te de ea sau incearca sa o rezolvi (de ex. daca esti certata cu parintii, incearca sa te impaci cu ei, daca relatia cu iubitul nu merge desparte-te de el etc.). Pasul trei este sa gasesti prieteni cu care sa iesi, sa eviti muzica lacrimogena, sa cauti medii optimiste, sa iesi afara, evitand pe cat posibil statul la calculator. Plimba-te cu bicicleta, iesi cu rolele, du-te la plimbare cu catelul etc. - tot ce tine de activitati in aer liber. O alta solutie ar fi daca ai un hobby sa iti canalizezi toata atentia in acest sens, daca-i constructiv si iti ofera o satisfactie sufleteasca. Pe langa toate acestea sigur ai nevoie si de ajutor divin, drept aceea daca tu crezi in Dumnezeu ar fi foarte bine sa spui macar ceva rugaciuni scurte ("Doamne ajuta-ma!" sau "Doamne miluieste-ma!" sau "Doamne iarta-ma"). Poti sa spui de cate ori vrei in gand, fara sa necesite efort fizic sau intelectual. Spor in toate cele bune.

9 răspunsuri:
| dyanagabryela a răspuns:

Problema ta e pe fond nervos. Relaxeaza-te! Ia o pauza din orice activitate pentru cateva zile si rezerva-ti timp pentru a face ceea ce iti place. Stai calma si cauta intotdeauna partea plina a paharului, 'putea fi si mai rau'. Nu te mai gandi la acea problema, discuta cu o prietena de incredere. Te-ar putea face sa te simti mai bine. De asemenea starea ta poate fi si din cauza hormonala. E normal sa traversezi astfel de stari fiind ca esti tanara happy, dar daca persista poti consulta si un medic care sa te intrume spre o rezolvare pe cale medicamentuasa. Bafta!winking

| Gαηαmα explică (pentru dyanagabryela):

Multumesc mult happy, problema e ca greu pot sa-mi iau gandul si asa sunt eu, pun foarte mult la suflet, dar da."putea fi si mai rau"..multumesc

| Fatamuntilor a răspuns:

Pana nu incerci sa rezolvi cat de cat probemele, nu vei scapa de stres, crede-ma. Dimpotriva se vor amplifica.
Dar poti incerca sa iesi cat mai mult in natura, sa-ti faci prieteni, sa cauti preucupari care sa-ti faca placere.
Cauta pe cineva apropiat care sa-i povestesti,, oful'' tau, face bine sa-ti descarci sufletul.
Ceaiurile calmante de tei fac bine. Obisnueste-te sa bei cate un ceai zilnic.Seara aeriseste bine camera.
Si nu in ultimul rand cere ajutorul unu medic specialist.El este in cel mai masura si poate decide ce medicamente sa-ti dea.Numai bine si sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Încearcă să nu te mai stresezi atât, stresul "mănâncă" din sănătate.
Treci printr-o perioadă destul de urâtă, încearcă să vorbeşti şi cu un psiholog, sau părinţii de ce nu, poate te ajută.
Te pup!

| karsivan a răspuns:

Magne B6 sau magneziu cu B6 la farmacie se da fara reteta.

| PaRaNoIa16 a răspuns:

Incearca sa faci ceva ce iti place foarte mult, uitate la filme de comedie Garcea de exemplu, mananca ceva dulce sau ce iti place tie, incearca sa vorbesti cu cineva despre asta, fata in fata ma refer, plimbate un pic singura, fa lucruri care iti plac foarte mult Baftahappy