| Daiana90 a întrebat:

am o problema mai delicata.am avut acum 3-4 ani candida jos si de atunci la indicatiile medicului incerc sa evit sapunul in zona aceea, in special sa ajunga in interior cand fac dus si totul se inrautateste.am scurgeri aproape tot timpul cu exceptia ultimelor 2-3 zile de dinainte de ciclu, schimb uneori 2 tampoane zilnice pe zi si ma deranjeaza mirosul...asta e problema cea mai mare,orice fac,oricat de bine imi fac igiena, chiar daca folosesc si sapun tot mai simt miros neplacut chiar imediat ce ies de la dus.patesc asta de mult timp,de ani buni si mi-e frica pentru viitorul partener atunci cand imi voi incepe viata sexuala sa nu il deranjeze, sa nu fie o problema.la ginecolog am fost ca am avut si dureri la ovarul drept vara trecuta dar nu ma poate controla din cauza ca sunt inca virgina si mi-a dat medicamente dupa ureche.in fine, problema aia a trecut.e adevarat ca ma mai doare la ovar dar nu foarte des si nu prea tare.ce sa fac? cum sa scap de mirosul ala? uneori mi-e jena cand sunt cu prietenii sa adopt o pozitie mai...nu stiu cum sa ma exprim, oricum trebuie sa stau cu picioarele stransestraight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tratamentul pentru Candida dureaza, nu stiu cat ai luat tu tratament, dar in principiu,, dat fiind ca folosesti doar unguente externe, trebuie sa te dai macar 6 luni in fiecare zi de 2-3 ori. Igiena inseamna un pic altceva decat crezi tu. Daca folosesti tampoane, acestea se schimba la maxim 6 ore, de preferat la 4. Tu spui ca folosesti doua pe zi, ceea ce inseamna ca stai cu un tampon nepermis de multe ore si e normal sa miroasa urat. Tampoanele acelea all-day trebuie schimbate foarte des, de preferat ori de cate ori foloseti baia, altfel incep sa miroase urat ca nu sunt de bumbac. In al doilea rand, nu ai spus aici nimic si nu stiu daca aplici metodele pentru lenjerie (numai chilot alb de bumbac, schimbat la maxim 12 ore, spalat la 90-95 de grade, calcat cu fierul incins dupa fiecare spalare, prosoape schimbate zilnic, fierte si calcate, utilizarea unui dezinfectant de tip Domestos inainte si dupa folosirea cazii si a WC-ului). Acestea sunt metode obligatorii pe care trebuie sa le aplici pe toata durata tratamentului si inca macar 6 luni dupa aceea.

| Daiana90 explică (pentru Brigaela):

Pai atunci cand sunt pe ciclu le schimb foarte des tampoanele si fac dus de fiecare data inainte sa il aplic pe urmatorul dar eu spun de acele tampoane zilnice, pentru scurgeri care le port zilnic chiar si cand nu sunt in acea perioada, alea le schimb de 2 ori.tratamentul l-am facut multe luni atunci cand am avut candida pana mi-a trecut ca am mers la control regulat si stiu sigur ca acum nu mai am, au trecut cativa ani de atunci... ceea ce vreau eu sa spun este ca de atunci mi-a fost interzis sa folosesc sapunul si cu toate astea eu tot il folosesc uneori si nu pot scapa de miros si da folosesc doar chiloti de bumbac albi si ii fierb in apa dar nu tot timpul si ii schimb chiar de 2-3 ori pe zi. nu stiu, din interior iasa mirosul ala nu de la chilot sau tampoane ca il simt si cand ies de la dus inainte sa imbrac chilotii sau cand imi departez picioarele cand stau jos

| Brigaela a răspuns (pentru Daiana90):

Totusi, consider ca iti schimbi prea rar tampoanele zilnice. Eu am folosit foarte rar, dar simteam nevoia sa le schimb des, de 4-5 ori pe zi, fiindca sunt din ceva plastic si imediat capata un miros usor neplacut.
Poate produsul pentru igiena intima pe care il folosesti in loc de sapun nu este tocmai bun. Incearca sa-l schimbi, din cate stiu eu Lactacyd femina este foarte foarte bun.

| Empathizer a răspuns:

E OK sa te speli jos cu sapun o data pe zi, cu conditia sa folosesti un sapun neutru (din acela pentru copii). Ceaiul de galbenele si decoctul de seminte de schinduf (2 linguri la 1 litru de apa rece, care se fierb apoi la foc mic o jumatate de ora), bine strecurate, sunt excelente pentru spalaturile locale, in astfel de situatii. Ar fi bine sa faci si un examen de secretie vaginala, ca sa stii sigur ce germene e si cu ce se poate trata.

Daca e candida, poti folosi un unguent numit Micoheal - are un aplicator care iti permite sa il introduci in vagin, chiar daca esti virgina. Foloseste-l conform prospectului.

| blabla11 a răspuns:

O nu stiu ce sa iti spun.Dar nu folosi ori ce sapun si u, foloseste un sapun lichid sau un gel de dus.Si cred ca daca iti incepi viata sexuala nu cred ca mai e mirusul asa de intens.Parerea mea.Dai funda?

| anamaria_6986 a răspuns:

Buna! Cunost o persoana cre a avut aceeasi problema ca a ta (candida) Eu iti recomand in primul rnd sa nu te duci doar la un ginecolg si sa mergi la mai multi, este mult mai bine! In al 2 rand consider ca ar trebui sa folosesti sapun macar de 2 ori pe zi si sa te speli, insa nu opri ce sapun deoarece multe provoaca usturimi si este jenant. eu folosesc de ceva vreme un sapun niveea baby special pentru bebelusi si il folosesc in zona intima.1 data pe zi te poti spala doar in zona intima (in special ar fi bine sa folosesti un lighean) folosind apa calda in care adaugi 2 lingurite rare de bicarbonat de sodiu(pe care il gasesti la orice magzin) si te poti spala(stim cu toti ca bicarbonatul de sodiu este foarte foarte bun la orice aproape).o alta regula de igiena este aceea ca ori de cate ori deduci sa iti faci nevoile trebuie sa te stergi din fata in spate ci nu invers, astfel nu vei risca sa aduci microbi din spate in cealalta zona mai putin afectata (de acestia). Te poti spala de asemenea si cu ceai de galbenele (adica faci un ceai -lasandu-l sa fiarba in colot- il torni intr-un ligean si stai deasupra lui invelindu-te cu un prosop mai mare (dar nu te bagi cu totul -sper ca ai priceput cum :P ). Daca nu ai ada sau dus nici o problema insa daca te speli la lighean trebuie sa fie al tau separat -ar trebui sa-ti cumperi unul nou pe care sa in dezinfectezi si sa fie doar al tau si te poti spala -astfel vei evita sa transmiti microbile altora si de asemenea sa primesti de la altii.Stiu ca acea persoana folosea anumite capsule pe care le introducea in vagin, dar acum nu stiu nu iti recomand deloc daca doctorul u ti-a spus nimic desprea acestea.Un alt sfat - incearca sa te speli mereu (nu neaparat pe tot corpul ci doar jos) atunci cand ti-a venit menstruatia. sper ca ti-am fost cat de cat de folos! nu stiu ce sa te mai sfatuiesc insa uite aici : http://www.unica.ro/......18738.html Sfatul ginecologului: 5 răspunsuri la cele mai importante întrebări ale tale!

Sursa: Sfatul ginecologului: 5 răspunsuri la cele mai importante întrebări ale tale! - Sănătate | Unica.ro http://www.unica.ro/......18738.html poate te ajuta asta mai mult! Sper ca ti-am fost de folos cat de cat! Si sper sa te faci bina si sa nu mai ai problemele acestea! Multumesc! Noapte buna! :)