| AndreeaDeeaDs a întrebat:

Am o problemă. Poate pare ciudat, dar obosesc foarte repede. Sa va dau un exemplu... am curățat de Paște doar o singura cameră și ma simteam epuizată. Când învăț pentru permis, simt că mi se închid ochii. Chiar și când sunt pe strada sau undeva ma apuca o moleșeală. dorm 8 ore pe noapte, dar ma confrunt mereu cu o oboseala puternică. Ce să fac? Nu pot sa ma concentrez la nimic că eu gata, somn. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Din ce imi spui cu oboseala rapida si stare permanenta de somn poate fi o problema la ficat, dar trebuie sa faci analize sa mergi la doctor etc
Primul pas mergi la medicul de familie si el va sti unde sa te indrume.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Uneori organismul are nevoie de mai multă energie pentru resetări interne, la pubertate, la schimbarea de anotimp, la 1, 12, 24, 36 de ani, sau în pregătirea unor evenimente. El este în stare să facă prognoze în raport cu anumite ritmicități ale istoriei personale care îți sunt ție inconștiente.
Astfel, chiar dacă dormi 8 ore pe noapte, dacă orarul zilei îți permite, atunci când simți nevoia, acordă un timp de 15 minute, pentru somnul pisicii, până la primul vis. După aceea revii la activitate.
Un masaj uscat, exerxiții ușoare de gimnatică de tip Pilates, ajută și ele.
Să nu te îngrijorezi. Dacă situația depășește să zicem 3 luni de zile, să soliciți ajutor medical. Dar eu zic că va trece de la sine.

| Raven a răspuns:

Mergi la un endocrinolog. Oboseala inexplicabilă apare atunci când ai probleme cu tiroida: tiroidita autoimună Hashimoto, în care anticorpii atacă și distrug țesutul glandular, ducând la hipofuncție (hipotiroidie).

| Demidol a răspuns:

Poate e astenia de primavara, poate ai probleme de sanatate. Daca dupa perioada asta de minivacanta mai persista, mergi la medicul de familie. Un set de analize e necesar si lamuritor.

| ALEXICAmarketing a răspuns:

Ai fost la doctor? Analize ai facut? Sange? Ecografie?

| mngzx a răspuns:

Ia fier efervescente de la firma solix